ادعای اتحادیه اروپا درباره تعلل ایران برای حصول توافق وین
کد خبر: 574005
۱۴۰۱/۰۶/۲۲ ۲۳:۰۰:۳۷

ادعای اتحادیه اروپا درباره تعلل ایران برای حصول توافق وین

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه تاکتیک مقصر نمایی طرف‌های غربی، ایران عامل تعلل در حصول توافق نهایی وین و از سرگیری اجرای توافق هسته‌ای دانست.

اشتفن کلمنت سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه با ایراد سخنانی که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد گفت: اتحادیه اروپا بر تعهد قاطع خود و حمایت مستمر از اجرای کامل و موثر برجام تاکید می کند و مصمم است که به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ این توافقنامه که بلحاظ استراتژیک برای معماری جهانی عدم اشاعه هسته ای حائز اهمیت است ادامه دهد. اتحادیه اروپا از همه کشورها می خواهد که از اجرای آن در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.

به گزارش ایرنا، وی افزود: اتحادیه اروپا از تلاش‌های دیپلماتیک فشرده از طریق کمیسیون مشترک برجام و تماس‌های نماینده عالی اتحادیه اروپا (جوسپ بورل) به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام با همه طرف‌های مرتبط برای دستیابی به بازگشت ایالات متحده به برجام و ازسرگیری اجرای کامل همه تعهدات این توافق، توسط آمریکا و ایران حمایت می‌کند.

این مقام اروپایی اضافه کرد: اجرای کامل و تایید شده تعهدات هسته ای ایران در این زمینه ضروری است.

کلمنت تصریح کرد که اتحادیه اروپا تبعات ناشی از «خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم ها توسط آن را تصدیق می کند.» وی بر همین اساس با بیان اینکه رفع تحریم ها در کنار اجرای کامل و تایید شده تعهدات هسته ای ایران، بخشی ضروری از توافق است مدعی شد: اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود از جمله رفع تحریم ها بر اساس برجام پایبند بوده است.

وی به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین اشاره و ادعا کرد: یک بسته قابل اجرا توسط هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در ۸ آگوست ارائه شد تا امکان بازگشت ایران به تعهداتش در برجام و بازگشت آمریکا به توافق فراهم شود. کلمنت ادعا کرد که این سند، بهترین راه ممکن برای پاسخگویی کامل به نگرانی‌های همه طرف‌ها، به صورت متوازن است.

این مقام اروپایی سپس مدعی شد: ما متاسفیم که ایران از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نمی‌کند و از ایران می‌خواهیم که آن را بپذیرد تا برجام به طور کامل از سرگرفته شود.

وی با بیان این ادعا که ایران به گسترش برنامه هسته ای خود، فراتر از هر گونه توجیه غیر نظامی قابل قبول ادامه می دهد افزود: ما کاملاً از این که مذاکرات وین، از تعهدات قانونی ایران تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جدا و برای رژیم جهانی عدم اشاعه ضروری است، حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه نسبت به گام‌های جبرانی ایران که در راستای برقراری توازن در اجرای برجام برداشته شد ابراز نگرانی و ادعا کرد که ایران «به انجام مجموعه‌ای از اقدامات مغایر با برجام، با پیامدهای شدید و در موارد خاص، غیرقابل برگشت در زمینه اشاعه هسته ای ادامه می‌دهد.»

کلمنت بر همین اساس گفت: ما از ایران می‌خواهیم تمام اقدامات شفاف‌سازی را اجرا کند تا آژانس در موقعیتی قرار گیرد که بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت لازم را در رابطه با برجام را که ضروری است، از سر بگیرد.

این مقام اروپایی از ایران خواست که از برداشتن گام‌های جبرانی بیشتر خودداری کند و «بدون تأخیر بیشتر به اجرای کامل آن، از جمله تمامی اقدامات شفاف‌سازی، بازگردد.»

این درحالیست که ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت تا توازن را در اجرای این توافق برقرار کند.ایران بارها اعلام کرده که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر و منوط به اجرای کامل تعهدات طرف مقابل است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی