کشته شدن سه تن از طالبان بر اثر سقوط هلیکوپتر
کد خبر: 573538
۱۴۰۱/۰۶/۲۰ ۱۱:۱۷:۴۳

کشته شدن سه تن از طالبان بر اثر سقوط هلیکوپتر

دو خلبان و یک کمک‌خلبان طالبان در نتیجه سقوط هلیکوپتر بلک هاوک در محوطه دانشگاه نظامی «مارشال فهیم» در کابل کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

عصر روز شنبه ۱۹ شهریور، دو خلبان و یک کمک‌خلبان طالبان در نتیجه سقوط هلیکوپتر بلک هاوک در محوطه دانشگاه نظامی «مارشال فهیم» در کابل کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند. وزارت دفاع طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد این هلیکوپتر در نتیجه نقص فنی سقوط کرد. همزمان با سقوط هلیکوپتر طالبان، انفجاری در غرب کابل نیز رخ داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در بیانیه وزارت دفاع طالبان در مورد سقوط هلیکوپتر آمده است: «بعدازظهر شنبه، یک چرخبال نوع بلک هاوک، که جهت آموزش به پرواز درآمده بود، در اثر عارضه فنی، در داخل دانشگاه دفاع ملی سقوط نمود.» هویت کشته‌شدگان و زخمی‌های این حادثه هنوز اعلام نشده است.

طالبان با سلطه بر افغانستان، به ۴۵ فروند هلیکوپتر از جمله هفت فروند هلیکوپتر بلک هاوک دسترسی پیدا کردند. این هلیکوپترها که شماری از آن‌ها زمین‌گیر بودند، در یک‌ سال گذشته تعمیر شدند و طالبان از آن‌ها در عملیات‌ نظامی و باربری استفاده می‌کنند.

همچنین، طالبان ۱۳ فروند هواپیما در اختیار دارند که شماری از آن‌ها قابل استفاده‌اند و شماری دیگر به دلیل کمبود تجهیزات و نبود کادر فنی، قابل استفاده نیستند. در یک‌ سال گذشته، ۱۵ خلبان آموزش‌دیده در دولت‌های پیشین افغانستان به طالبان پیوستند. در این بین، در خردادماه دو خلبان طالبان به اسارت نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنجشیر درآمدند، دو خلبان در تیرماه در جوزجان کشته و زخمی شدند و یک خلبان دیگر در هرات در حمله داعش به قتل رسید. با این حساب، تاکنون چهار خلبان طالبان کشته شده‌اند، یک نفر زخمی شده و دو تن دیگر به اسارت نیروهای جبهه مقاومت ملی درآمده‌اند.

این میزان تلفات نیروی هوایی طالبان که به مهمات، کادر فنی و تجهیزات مربوط به هلیکوپترها و هواپیماها نیز دسترسی ندارند، می‌تواند بدنه نیروی هوایی طالبان را به‌شدت تضعیف کند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی