مجارستان در مسیر خروج از اتحادیه اروپا است
کد خبر: 573472
۱۴۰۱/۰۶/۱۹ ۲۱:۵۷:۳۵

وزیر امور اروپای جمهوری‌چک:‌

مجارستان در مسیر خروج از اتحادیه اروپا است

وزیر امور اروپای جمهوری چک هشدار داد که مجارستان با موضع‌گیری‌های اخیر خود در مسیر خروج از اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

«میکلاس بک» وزیر امور اروپای جمهوری چک هشدار داد که موضع مجارستان در قبال روسیه و جنگ در اوکراین سبب شده که شاهد آن باشیم این کشور به صورت بالقوه در حال خروج از اتحادیه اروپا است.

​به گزارش فارس، وی که با یک شبکه رادیویی مصاحبه می‌کرد، افزود: «مذاکرات در اتحادیه اروپا اغلب سخت بوده و کشورهای زیادی می‌توانند در آن تعامل داشته باشند اما به اعتقاد من مجارستان راه درازی را طی کرده و به لبه پرتگاه رسیده است».

این مقام جمهوری چک اضافه کرد: «الان این کشور باید تصمیم بگیرد که یا از این پرتگاه بازگردد یا خطر پریدن از آن را بپذیرد و من نمی‌خواهم درباره پیامدهای هیچ کدام از این دو گمانه‌زنی کنم».

از سوی دیگر «کاتالین نواک» رئیس‌جمهور مجارستان جمعه (نهم سپتامبر) در کنفرانس خبری مشترک با «الکساندر ووچیچ» همتای صرب خود گفت تحریم‌های اتحادیه اروپا به جای روسیه اروپا را هدف قرار داده است. 

نواک گفت: مجارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپاست، بنابراین ما به نفع تحریم رای دادیم، اما همواره تاکید کرده‌ایم که این سیاست نامناسب است. باید متوجه باشیم که می‌خواهیم به چه کسانی ضربه بزنیم. همانطور که می‌بینیم پیامدهای تحریم‌های ضد روسیه بر کشورهای سراسر اروپا در حال تاثیرگذاری زیرا قیمت‌ها و تورم در حال افزایش است. 

وی افزود: کسانی که تحریم را پیشنهاد کردند انتظار داشتند تحریم‌ها بر روسیه اثر بگذارد ، اما هرگز این اتفاق نیافتاد. 

پیش‌تر، «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان گفت هزاران تحریمی که غرب علیه روسیه اعمال کرده آنطور که در نظر گرفته شده بود کارساز نبوده و در عوض اروپا را به کشانده شدن در یک بحران شدید تهدید می‌کند. او در سخنرانی پنجشنبه (هشتم سپتامبر) در بوداپست گفت: در حال حاضر بالغ بر ۱۱ هزار تحریم علیه روسیه اعمال شده اما تلاش برای تضعیف روس‌ها موفق نبوده است. برعکس، تورم شدید و کمبود انرژی ناشی از تحریم می‌تواند اروپا را به زانو درآورد. 

مجارستان با امتناع از محدودیت‌هایی که شرکایش بر عرضه نفت و گاز روسیه اعمال کرده‌اند، توانسته از بدترین بحران انرژی که در حال حاضر همسایگان اروپایی این کشور را تحت فشار قرار داده، در امان بماند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی