کد خبر: 565440

چرا وعده الکاظمی برای بازگشایی منطقه الخضراء عملی نشد

با وجود سپری شدن بیش از ۳ ماه از اظهارات نخست‌وزیر عراق مبنی بر شروع روند بازگشایی منطقه امنیتی الخضراء بغداد، اما موانع امنیتی و مخالفت برخی گروه‌های سیاسی و نگرانی سفارت‌خانه‌های خارجی تاکنون مانع از بازگشایی این منطقه شده است.

یک منبع مطلع در فرماندهی عملیات بغداد اظهار داشت در منطقه الخضراء از چند ماه قبل هیچ محله و خیابانی به دلیل موانع و مشکلات امنیتی و ترس برخی سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت آمریکا از وقوع حملات، بازگشایی نشده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، این منبع نظامی در فرماندهی عملیات بغداد که نخواست نامش فاش شود، گفت: اداره راهنمایی و رانندگی طرحی کامل برای پوشش منطقه الخضراء در صورت بازگشایی تدوین کرده است تا شهروندان بدون هیچ گونه مشکل و ترافیکی به آسانی در این منطقه تردد کنند، اما تاکنون اقدام عملی روی نداده و نیروهای مسئول حفاظت از منطقه الخضراء بیشتر هم شده‌اند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در ماه مه از بازگشایی کامل منطقه الخضراء به روی همه شهروندان عراقی خبر داده بود.

در همین ارتباط، سعد المطلبی، عضو شورای استانداری بغداد تأکید کرد دولت الکاظمی تلاش بسیاری کرد تا پرونده‌های غیرممکن بسیاری از جمله پرونده منطقه الخضراء را به سرانجام برساند اما وی با وجود تلاش در تحقق این هدف شکست خورد.

المطلبی تصریح کرد موانع بازگشایی منطقه الخضراء به روی شهروندان بیشتر به خاطر وجود برخی ساختمان‌های دولتی و خارجی به ویژه سفارت آمریکا است که مانع از بازگشایی این منطقه می شود زیرا از حملات گروه‌های مخالف خود نگران است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی