کد خبر: 565136

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل:

آمریکا برای توافق با لبنان در خصوص ترسیم مرزهای آبی تلاش کند

نخست وزیر رژیم اسرائیل از آمریکا خواست برای دستیابی به توافقی با لبنان در خصوص ترسیم مرزهای آبی در نزدیک‌ترین زمان ممکن تلاش کند.

یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بیم وقوع درگیری فراگیر با حزب الله از عاموس هوکشتاین، میانجیگر آمریکا در مذاکرات ترسیم مرزهای میان لبنان و اراضی اشغالی، خواست تا جهت دستیابی به توافقی با این کشور در خصوص ترسیم مرزهای آبی در نزدیک‌ترین زمان ممکن اقدامی اتخاذ کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت عبری زبان "واللا"، این سایت عبری زبان همچنین اعلام کرد، در حاشیه سفر اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به اراضی اشغالی هوکشتاین در دو نشست جداگانه با یائیر لاپید و همچنین کارین الهرار، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

 طبق گزارش این سایت، برآوردهای ضد و نقیضی در خصوص فرصت‌های دستیابی به توافق لبنانی-اسرائیلی در خصوص این مسأله وجود دارد این در حالیست که هوکشتاین نسبت به فرصت‌های دستیابی به این توافق در اسرع وقت ابراز خوش بینی کرده است. مسئولان اسرائیلی تاکید کرده‌اند که تاکنون هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است.

این سایت عبری زبان همچنین گزارش داد، اسرائیل در سایه تهدیدهای سید حسن نصر الله، دبیرکل حزب الله لبنان به جنگ در صورت عدم هرگونه توافق در خصوص حقوق این کشور، خواهان دستیابی به توافق با بیروت است.

سایت واللا اعلام کرد، هوکشتاین و اسرائیل هر دو تمایل دارند تا قبل از ماه سپتامبر  که احتمال دارد اسرائیل استخراج گاز از میدان "کاریش" را آغاز کند، با لبنان به توافق برسند و به دلیل ماهیت اختلاف بین دو طرف فرصت‌های دستیابی به این توافق تا قبل از ماه سپتامبر بسیار کم به نظر می‌رسد.

در همین راستا، شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی گزارش داد، مقامات نظامی و سیاسی تل آویو در خصوص امکان انتقال سکوی استخراج گاز از "کاریش" به منطقه‌ای دیگر برای کاهش فرصت‌های حمله "حزب الله" رایزنی کرده‌اند و این ماموریت نیازمند اقدامات لجستیکی است.

سید حسن نصرالله روز چهارشنبه تاکید کرد: مقاومت تنها قدرتی است که لبنان برای گرفتن حق نفت و گاز خود دارد و میانجی آمریکایی در راستای منافع اسرائیل تلاش کرده و لبنان را تحت فشار می‌گذارد، این حق مقاومت است که برای تحت فشار گذاشتن دشمن اسرائیلی در زمان مناسب و به میزان مطلوب اقدام کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: اگر کارها به نقطه منفی برسند، ما فقط در مقابل کاریش نمی‌ایستیم، این معادله را ثبت کنید؛ "به سمت کاریش و فراتر از کاریش می‌رویم".

لبنان حدود دو ماه قبل در پیامی خطاب به سازمان ملل، بر حقوق و منابع دریایی خود تاکید کرد.

میدان گازی کاریش در منطقه مورد مناقشه لبنان و رژیم اشغالگر اسرائیلی قرار دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی