کد خبر: 564865

بایدن می‌خواهد زمینه ظهور منجی را فراهم کند/ معنای تیقان عالم چیست؟

در دین یهود، عبارت «تیقان عالم» که در عبریِ فرنگی شده امروز، تیکون اولم تلفظ می‌شود، اصطلاحی آخرالزمانی و رستاخیزی به معنای اصلاح عالم است.

مهرداد فرهمند نوشت:

 

بایدن و لاپید در اعلامیه‌ای که در بیت‌المقدس انتشار دادند، یکی از ارزش‌های مشترک خود را «تیقان عالم» اعلام کردند. این عبارت در متن انگلیسی اعلامیه به همین شکل عبری‌اش، بدون ترجمه نوشته شده است.

تیقان از بُن تقن گرفته شده که میان عبری و عربی و دیگر زبان‌های سامی، مشترک و معنای آن، راست‌کردن کجی‌ها و استوارسازی است. در کتاب جامعه بن داود در عهد عتیق از زبان حضرت سلیمان به زبان عبری آمده است: «معوة لا یوکل لتقن» یعنی چیزی که کج شده را نمی‌توان راست کرد (همه کلمات این عبارت عبری در زبان عربی هم هست).

در قرآن نیز در آیه ۸۸ سوره نمل آمده است: «صُنع الله الذی اتقن کل شیء» یعنی آفرینندگی خداست که هر چیزی را پایدار و استوار ساخته است.

در دین یهود، عبارت «تیقان عالم» که در عبریِ فرنگی شده امروز، تیکون اولم تلفظ می‌شود، اصطلاحی آخرالزمانی و رستاخیزی به معنای اصلاح عالم است، به ظهور مسیحِ یهودیان اشاره دارد که قرار است جهان را اصلاح کند. یا به باور دیگری، به زمینه‌چینی برای ظهور مسیح. یعنی برای اینکه مسیح ظهور کند، باید «تیقان عالم» انجام شود و دست‌کم در بخشی از جهان اصلاح صورت گیرد تا پایگاه آن حضرت شود.

در فرهنگ شیعی نیز همین باور دوگانه را داریم، یا باید جهان پر از بی‌داد شود تا مهدی ظهور و جهان را اصلاح کند یا باید برای ظهور مهدی زمینه‌چینی کرد و دست به اصلاح زد.

بنابراین آقای بایدن در اعلامیه مشترک با نخست وزیر اسرائیل، باوری آخرالزمانی را پذیرفته و برای عمل به تکلیفی دینی اعلام آمادگی کرده است: می‌خواهد زمینه ظهور حضرت را فراهم کند.

با این راهی که جمهوری اسلامی در پیش گرفته، خیلی از ایرانیان هم به این باور رسیده‌اند مگر حضرت ظهور کند تا اوضاع درست شود. 

جالب اینجا است که شرکتی که در اسرائیل بنگ و چرس برای مصارف پزشکی تولید می‌کند، نام خود را تیقان عالم نهاده است. انگار می‌خواهد بگوید: داداش بی‌‌خیال. بذار هر چی می‌خواد بشه، تو چِت کن، چیل کن، حالشو ببر.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی