کد خبر: 564280

گزارش سازمان ملل از زنده بودن سرکرده القاعده حکایت دارد

یک گزارش اطلاعاتی از سازمان ملل متحد ادعا کرده سرکرده گروه تروریستی القاعده، علی‌رغم شایعات درباره بیماری یا فوت او، زنده است.

یک گزارش از سازمان ملل متحد نشان می‌دهد «ایمن الظواهری»، سرکرده گروه تروریستی القاعده که از مدت‌ها پیش تصور می‌شد بیمار یا مرده است در قید حیات است.

​به گزارش فارس، در گزارش اطلاعاتی سازمان ملل تصریح شده ایمن الظواهری آزادانه در حال برقراری ارتباطات است. اعضای سازمان ملل تصریح کرده‌اند که آزادی سرکرده القاعده در برقراری ارتباط با تصرف افغانستان توسط طالبان و به قدرت رسیدن متحدان کلیدی این گروه در دولت طالبان همزمان بوده است. 

در این گزارش تصریح شده که القاعده فعلاً یک تهدید فوری بین‌المللی به حساب نمی‌آید زیرا فاقد توانمندی عملیاتی است و فعلاً قصد ندارد باعث ایجاد مشکلات بین‌المللی برای طالبان شود.

از جمله دیگر مواردی که در این گزارش به آن اشاره شده افزایش اهمیت شاخه القاعده در آفریقا است. در این گزارش آمده است: «رهبری جهانی القاعده، القاعده در شبه جزیره عربی را زیرمجموعه وابستگان آفریقایی این گروه کرده است.»

در این گزارش همچنین تصریح شده که گروه تروریستی داعش در حال حاضر تهدید فوری‌تری علیه جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود، در حالی که برخی دیگر معتقدند که القاعده خطرناک‌تر است.

اعضای سازمان ملل خاطرنشان کرده‌اند تهدید ناشی از داعش و القاعده در مناطق دور از درگیری پایین است اما این تهدید در عمق درگیری‌ها یا مناطق مجاور آن بالاتر است.»

شورای امنیت سازمان ملل ماه پیش هم در قطعنامه‌ای گزارش داده بود که ایمن الظواهری بیعت خود را با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان تجدید کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی