کد خبر: 563413

وبا در افغانستان جان ۱۱ نفر را گرفت

منابع محلی در ولایت دایکندی در افغانستان می‌گویند که ۱۱ نفر در روستاهای مرزی ولسوالی ناوه‌میش این ولایت و شهرستان باغران هلمند، در پی ابتلا به بیماری‌یی که شباهت به وبا یا «کولرا» دارد، جان باخته‌اند.

این بیماری یک هفته قبل در روستاهای «دشت»، «گیری جوی»، «تاک»، «شینیه» و چند روستای دیگر شهرستان ناوه‌میش شیوع پیدا کرده و با اسهال شدید و استفراغ به همراه است.

به گزارش ایرنا، از منابع خبری افغان، مسئولان بهداشتی دایکندی نیز شیوع این بیماری را در مناطق مرزی شهرستان‌های ناوه‌میش و باغران تأیید می‌کنند.

سید اسحاق حسینی، معاون وزارت بهداشت طالبان در دایکندی در عین حال گفت که با اقدامات سریع از گسترش بیماری جلوگیری شده است.

وی افزود که هم‌اکنون رئیس اداره بهداشت طالبان در دایکندی با تیم‌های درمانی در منطقه حضور دارند.

او تصریح کرد که چهار تیم درمانی از شهرستانهای کجران، کیتی و مرکز ولایت دایکندی به منطقه فرستاده شده و در جریان سه روز توانسته‌اند از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کنند.

به گفته‌ی او، تیم‌های درمانی دایکندی در روز نخست ۲۰۰ بیمار، روز دوم ۱۸۴ بیمار و روز سوم ۲۰ بیمار را شناسایی و تحت مداوا قرار داده‌اند.

معاون اداره بهداشت‌ طالبان در دایکندی اضافه کرد که عامل شیوع این بیماری استفاده از آب‌های آلوده است. او می‌گوید: «اکنون نمی توان دلیل بیماری را وبا یا کولرا دانست و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.»

مسئولان محلی طالبان در ولایت هلمند نیز می‌گویند که شمار مبتلایان بیماری وبا یا «کولرا» در شهرستان باغران این ولایت به ۵۹۰ نفر رسیده است.

حافظ راشد هلمندی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هلمند گفته است که تنها دیروز ۸۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

به گفته‌ی او، تاکنون ۱۸ نفر بر اثر ابتلا به وبا یا کولرا جان خود را از دست داده‌اند.

این بیماری در قندهار و زابل نیز شایع شده است.

وزارت بهداشت و درمان طالبان این بیماری را اسهالات شدید می‌خواند و می‌گوید که تاکنون علائمی ازوبا یا«کولرا» ثبت نشده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی