کد خبر: 558852

روزنامه سوئیسی:

مکرون اکثریت مطلق مجلس را از دست می‌دهد

روزنامه سوئیسی "تریبون دُ ژنو" (Tribune de Genève) نوشت: برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که حزب امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اکثریت مطلق پارلمان ملی این کشور را از دست می‌دهد.

ائتلاف حامیان مکرون حداکثر ۲۴۸ کرسی را به دست می‌آورد که با ۲۸۹ کرسی ضروری برای کسب اکثریت مطلق، فاصله دارد.

به گزارش ایرنا، به نقل از این رسانه سوئیسی، بر اساس نتایج اولین برآورد موسسه نظرسنجی Harris Interactive x Tolune که برای کانال تلویزیونی M۶ و RTL انجام داده است، ائتلاف حامیان مکرون موسوم به "باهم" ۲۰۸ تا ۲۴۸ کرسی از ۵۷۷ کرسی نمایندگان را در پایان این دوم انتخابات پارلمانی جمع آوری خواهد کرد.

دومین تخمین مربوط به موسسه نظرسنجی Ipsos/Sopra Steria برای France Télévisions است که این روند را تایید و رقم ۲۱۸ کرسی را اعلام می‌کند.

امروز یکشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) درهای حوزه‌های اخذ رای ساعت هشت صبح به وقت پاریس (۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) گشوده شد تا فرانسوی‌ها سرنوشت ۵۷۷ کرسی مجلس ملی را روشن کنند.

از جمعیت حدود ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری فرانسه، نزدیک به ۴۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

اهمیت این انتخابات از آن روست که مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در صورت برخورداری حزبش از اکثریت قاطع در مجلس، برای اجرای برنامه‌های خود در پنج سال دوم ریاست جمهوری مسیری هموارتر خواهد داشت.

در دور نخست این انتخابات که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، "اتحادیه جدید مردمی اکولوژیکی و اجتماعی" موسوم به "نوپس" متشکل از حزب "فرانسه تسلیم ناپذیر"، "اروپ اکولوژی-سبزها" (EELV)، حزب کمونیست (PC) و حزب سوسیالیست (PS) که حامیان ژان لوک ملانشون را تشکیل می‌دهند، توانستند ۲۵.۶ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

این درحالی است که ائتلاف حامیان رئیس جمهور موسوم به "با هم" متشکل از حزب مکرون با عنوان "جمهوری به پیش"، "جنبش دمکراتیک" (Modem)، "افق‌ها" (Horizons) و "اقدام" از احزاب سیاسی راست میانه، موفق شد ۲۵.۷۵ درصد آرا را از آن خود کند.

جوانترین نماینده پارلمان 

تِماتِ لو گَییک (Tematai Le Gayic) که مورد حمایت ائتلاف نوپس است، تنها با ۲۱ سال سن در حوزه انتخابیه اول پلی‌نزی فرانسه، ۵۰.۸۸ درصد آرا را کسب کرد و در انتخابات پیروز شد و نام خود را به عنوان جوانترین نماینده پارلمان این کشور در جمهوری پنجم فرانسه ثبت کرد.

تا پیش از وی، این عنوان در اختیار ماریون مارِشال (Marion Maréchal) بود که در انتخابات ۲۰۱۲ با تنها ۲۲ سال سن در انتخابات پارلمانی پیروز شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی