کد خبر: 557194

جنایت بی‌شرمانه دولت چین علیه مسلمانان این کشور برملا شد

افشای اسناد دولتی چین ابعاد سرکوب مسلمانان در سین کیانگ را برملا می‌کند

مجموعه‌ای از اسناد دولتی چین شامل هزاران عکس و سخنرانی‌های مقامات دولتی که روز سه‌شنبه در رسانه‌های غربی منتشر شد ابعاد سرکوب مسلمانان ایغور در ایالت سین کیانگ در غرب چین را با جزییات بیشتری افشا می‌کند.

به گزارش موسسه گفتگوی ادیان، این اسناد توسط یو‌اس تودی، اشپیگل و لوموند و همزمان با سفر میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به چین منتشر می‌شوند. او قرار است در این سفر از ایالت سین کیانگ نیز دیدار کند.

اسناد یادشده نشان می‌دهند ادعای دولت چین که می‌گوید اردوگاه‌های نگهداری این افراد «مراکز بازآموزی» و اعزام آنها داوطلبانه است صحت ندارد.

این اسناد ابتدا به دست آدریان زنز رسیده است که از پژوهشگران مرکز یادبود قربانیان کمونیسم در شهر واشینگتن است و در گذشته نیز اسناد دیگری در مورد سرکوب اقلیت اویغور منتشر کرده است.

به گزارش رسانه‌هایی که چکیده این اسناد را منتشر کرده‌اند، یک منبع گمنام آنها را از طریق هک کردن سامانه کامپیوتری نهادهای دولتی در ایالت سین کیانگ به دست آورده و برای آدریان زنز ارسال کرده است.

آدریان زنز در یک توضیح ویدئویی که همراه با اسناد منتشر کرد می‌گوید: «این اسناد به خوبی پارانویا رهبران چین در مورد تهدیدهای امنیتی و توجیه سرکوب تمامی جمعیت یک اقلیت قومی و مذهبی را نشان می‌دهد.»

در یکی از تصاویری که منتشر شده یکی از زندانیان در حالی که به زنجیر کشیده شده دیده می‌شود و در تصویر دیگری می‌توان آثار خشونت را بر سینه و پشت یک زندانی دیگر مشاهده کرد.

اکثر عکس‌ها که در سال ۲۰۱۸ گرفته شده مربوط به یک «اردوگاه بازآموزی» به نام تکس واقع در غرب شهر اورومچی، مرکز ایالت سین کیانگ است. مجموعه این اسناد حدود ۱۰ گیگابایت است و عکس‌های حدود دو هزار و ۹۰۰ زندانی بین سنین ۱۵ تا ۷۳ سال را شامل می‌شود.

یکی دیگر از اسناد نشان می‌دهد که یک پسر ۱۸ ساله به دلیل شرکت در یک دوره دو هفته‌ای بدنسازی در یک باشگاه ورزشی بازداشت شده و به جرم «برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی» به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

دولت چین روز سه‌شنبه ادعا کرد که «نیروهای ضد چینی» در پشت انتشار این اسناد هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید