کد خبر: 556431

درخواست واشنگتن، سئول و توکیو از کره شمالی برای بازگشت به مذاکرات

نمایندگان ارشد دولت‌های آمریکا، ژاپن و کره جنوبی ضمن محکوم کردن آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی، از پیونگ‌یانگ خواستند به مذاکرات خلع سلاح شبه‌جزیره کره بازگردد.

آزمایش‌های موشکی و متعدد کره شمالی در سال جاری میلادی، مقامات ارشد سئول، واشنگتن و توکیو را برای گفتگو درباره تهدیدهای پیونگ‌یانگ گردهم آورد.

به گزارش فارس، چو هیون دونگ معاون وزیر خارجه کره جنوبی، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا و «تاکئو موری» معاون وزیر خارجه ژپن امروز (چهارشنبه) طی نشستی در سئول گفتند آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی اقدامات تحریک‌آمیز «جدی و غیرقانونی» هستند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در این دیدار که سه روز پس از انجام جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی انجام شده، از پیونگ‌یانگ خواسته شد تا ضمن توقف این اقدامات، هرچه سریعتر به مذاکرات خلع‌سلاح شبه جزیره کره بازگردد.

نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه کره جنوبی، آمریکا و ژاپن اولین گردهمایی آنها از ماه نوامبر ۲۰۲۱ و اولین نشست پس از روی کار آمدن «یون سوک یول» رئیس‌جمهور جدید کره جنوبی در ماه می است که نگرانی عمیق سه کشور از آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی را نشان می‌دهد.

مقامات سئول و واشنگتن گفته‌اند کره شمالی برای اولین آزمایش اتمی خود از زمان سال ۲۰۱۷ آماده است، آزمایشی که شرمن هشدار داده پاسخی قوی و واضح را به دنبال خواهد داشت.

به نوشته رویترز، در بیانیه مشترک این سه مقام ارشد از پیونگ‌یانگ خواسته شده به محدودیت‌ها و تحریم‌های بین‌المللی پایبند باشد و فورا اقداماتی را که باعث تشدید تنش‌ها یا بی‌ثباتی منطقه می‌شود، متوقف کند.

معاونان وزرای خارجه کره جنوبی، آمریکا و ژاپن همچنین متعهد شدند که همکاری امنیتی سه جانبه را برای مهار تهدیدات کره شمالی افزایش دهند.

در این بیانیه آمده است: «آنها تاکید کردند که مسیر گفتگوی جدی و پایدار همچنان باز است و از کره شمالی خواستند به مذاکرات بازگردد، در حالی که ابراز امیدواری کردند که کره شمالی به پیشنهادات بین المللی کمک برای مبارزه با کووید ۱۹ پاسخ مثبت دهد».

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی