کد خبر: 556032

تهدید موشکی رئیس سازمان فضایی روسیه پس از جلوگیری از پرواز لاوروف

رئیس سازمان فضایی روسیه در واکنش به اقدام سه کشور عضو ناتو در جلوگیری از پرواز وزیر خارجه روسیه این سه کشور را تهدید موشکی کرد.

بعد از آنکه سه کشور بلغارستان، مقدونیه و مونته‌نگرو اجازه استفاده هواپیمای حامل وزیر خارجه روسیه از حریم هوایی این کشور را ندادند، رئیس سازمان فضایی روسیه تهدیدهایی درباره پرتاب موشک ابرفراصوت «سارمات-2» ملقب به «شیطان» علیه این کشورهای عضو ناتو صادر کرد.

​به گزارش فارس، «دیمیتری روگوزین» رئیس آژانس فضایی روسیه گفت در حالی که بلغارستان، رومانی و مونته‌نگرو می‌توانند هواپیمای لاوروف را متوقف کنند قادر نخواهند بود موشک ۲۰۸ تنی با سرعت ۱۵۸۸۰ مایل در ساعت سارمات را متوقف ‌کنند.

او در توییتی نوشت: «آیا می‌دانید چه چیزی در مورد سارمات خوب است؟ از ترسوهای بلغاری، رومانیایی‌های کینه توز و مونته نگرویی که به تاریخ مشترک ما خیانت کردند، مجوز پرواز نمی‌خواهد.»

 رئیس آژانس فضایی روسیه  در ادامه سوئد را نیز تهدید مشابه‌‌ای کرد.  

گفته می‌شود که سارمات، موشک بالستیک قاره‌پیمای جهان می‌تواند به هدفی  در فاصله ۱۱۲۰۰ مایلی اصابت کند.  به این معنی که می‌تواند به راحتی از روسیه به اهدافی در آمریکا و اروپا حمله کند.

کارشناسان نظامی غربی گفته‌اند که سارمات قادر است ۱۰ کلاهک اتمی یا بیشتر را حمل کند  به عبارت دیگر سرزمین‌هایی به اندازه انگلیس یا فرانسه را در یک حمله از بین می‌برد.

 در روزهای گذشته نیز یک مقام پارلمانی روسیه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به صراحت گفت که روسیه می‌تواند  شرق و غرب آمریکا را با چند موشک به کلی نابود کند.

 «آلکسی ژوروالف» از قانونگذاران پارلمان روسیه در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که روسیه می‌تواند شرق و غرب آمریکا را با چهار موشک اتمی از روی نقشه محو کند.

ژورالف گفت که در صورت استفاده روسیه از موشک‌های اتمی جدید «سارمات-۲» چیزی از سواحل آمریکا باقی نمی‌ماند و «ابر قارچی شکل» ناشی از انفجار اتمی از کشور مکزیک قابل رویت خواهد بود.

وی در بخشی از این برنامه تلویزیونی خطاب به مجری برنامه گفت: « به شما خواهم گفت که برای از بین بردن کل ساحل شرقی آمریکا دو موشک سارمات و دو موشک برای ساحل غربی لازم است.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی