کد خبر: 555773

ژنرال میلی:

پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، موقعیت نظامی روسیه را دشوار می‌کند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا طی سفرش به استکهلم گفت که پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، روسیه را در موقعیت نظامی دشواری در دریای بالتیک قرار خواهد داد.

سوئد و فنلاند این دو کشور همسایه پس از حمله روسیه به اوکراین، در بحبوحه دغدغه‌های امنیتی، درخواست خود را جهت پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو ارسال کردند؛ گرچه درخواست آن‌ها با مخالفت ترکیه مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پیوستن این دو کشور به ناتو به معنای این است که خط ساحلی دریای بالتیک توسط اعضای ناتو محاصره خواهد شد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: این موضوع از دیدگاه روسیه، وضعیت نظامی را برای آن‌ها دشوار خواهد کرد و در عین حال این اتفاق برای ناتو سودمند خواهند بود. دریای بالتیک به لحاظ استراتژی بسیار مهم است.

وی این اظهارات را در کنار همتای سوئدی خود، نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور قبل از شروع رزمایش سالیانه ناتو در دریای بالتیک که سوئد و فنلاند در آن شرکت می‌کنند، عنوان کرد.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و سایر مقامات این کشور درخصوص پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو بارها هشدار داده‌اند و تاکید کرده‌اند که درخصوص گسترش ناتو، مسکو پاسخ خواهد داد.

دیدگاه تان را بنویسید