کد خبر: 551357

رئیس جمهور یونان:

با ترکیه همسایه باقی خواهیم ماند

رئیس جمهور یونان در سخنانی مسالمت آمیز متعهد به گفت‌وگو با ترکیه شد.

«اترینا ساکلاروپولو» رئیس‌جمهور یونان روز چهارشنبه ضمن اظهار نظر درباره روابط با ترکیه گفت، یونان متعهد به گفت‌وگو با ترکیه است.

به گزارش فارس، به نوشته روزنامه «دیلی صباح» رئیس جمهور یونان در زمینه روابط با ترکیه بر اهمیت روابط حسن همجواری بین آتن و آنکارا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در دوره‌هایی روابط ترکیه و یونان آرام بوده است، گفت: «ما همسایه هستیم و همسایه خواهیم ماند.»

رئیس جمهور یونان افزود، با این حال، روابط زمان‌هایی پرتلاطم بوده و ترکیه مسئول تشدید تنش در امتداد مرز یونان و ترکیه در دریای اژه بوده است.

ترکیه و یونان مدت‌هاست که بر سر آب‌های سرزمینی در دریای اژه و مدیترانه باهم اختلاف دارند. چهارشنبه گذشته یونان، ترکیه را به تنش زایی در دریای اژه و نقض حریم هوایی خود با جنگنده متهم کرد.

وزیر امور خارجه یونان نیز روز سه شنبه به قانونگذاران این کشور گفت که  آتن خواهان حضور نظامی آمریکا در یونان  به ویژه در شمال این کشور است زیرا این در خدمت منافع ملی است.

«نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه یونان در پارلمان یونان درباره توافقنامه همکاری دفاعی متقابل  بین یونان و ایالات متحده، گفت که تمدید این قرارداد از یک دوره یک ساله به پنج سال به ابتکار آتن مورد توافق قرار گرفت.

وزیر خارجه یونان اظهار داشت: «ما هیچ لطفی به آمریکا نکردیم. ما نسبت به منافع کشور سخاوتمند هستیم. ما   حضور پنج ساله  یخواستیم و کتمان نمی‌کنم که دولت حتی ۱۰ سال را در نظر گرفت. ما خواهان حضور نظامی هستیم. ما تظاهر نکردیم که می‌خواهیم پایگاه‌ها از بین بروند. ما خواهان حضور نظامی آمریکا در آلکساندروپولی هستیم.»

ترکیه، همسایه تنش دار با یونان تاکنون واکنشی در این زمینه نشان نداده است.

نخست وزیر یونان نیز روز دوشنبه گفت که یونان نمی‌تواند تعهدات خود را در قبال عضویت در ناتو در بحبوحه اختلافات ژئوپلیتیکی جاری با ترکیه انکار کند. «کیریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان گفت، برای یونان غیرقابل تصور است که نسبت به آینده و تعهدات خود بی‌تفاوت باشد.

 میتسوتاکیس با اشاره به افزایش تنش‌ها در دریای اژه در روزهای گذشته به دلیل نقض حریم هوایی توسط جنگنده‌های دو طرف گفت، ۱۰ روز پیش تنش بزرگی وجود داشت و سپس متوقف شد، اما ممکن است روزهای آتی از سرگرفته شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی