کد خبر: 551356

مجارستان:

بروکسل راه‌حلی برای عواقب تحریم روسیه ندارد

وزیر امور خارجه مجارستان گفت، اتحادیه اروپا برای جبران زیان‌های ناشی از تحریم نفت روسیه راه‌حلی ندارد.

«پیتر سیاریو» وزیر امور خارجه مجارستان روز چهارشنبه گفت، اتحادیه اروپا راه حلی برای عواقب تحریم نفت روسیه ندارد.

به گزارش فارس، به نوشته وبگاه شبکه «راشا تودی»، سیاریو گفت، برخی کشورهای اروپایی بیشترین زیان را از تحریم نفت روسیه خواهند دید اما مقامات بروکسل راه‌حلی برای آن در نظر نگرفته‌اند.

این مقام مجارستانی گفت:‌ «بروکسل هیچ پیشنهادی برای یک راه‌حل ندارد که بتواند تأثیرات این تحریم بالقوه نفت علیه روسیه بر اقتصاد مجارستان که چیزی مانند یک بمب اتم است، مدیریت کند».

هفته گذشته بود که اتحادیه اروپا بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه را مطرح کرد که واردات نفت و گاز از این کشور را شامل می‌شود. تصویب این تحریم‌ها به رأی مثبت تمامی ۲۷ عضو این اتحادیه بستگی دارد.

در این میان، شماری از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی با اعمال این تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند. «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان روز جمعه گفت، کشورش طرح تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا را وتو خواهد کرد.

نخست‌وزیر مجارستان گفت، برخی کشورهای اروپایی از مزیت داشتن بنادر بهره‌مند هستند و می‌توانند سوخت‌های فسیلی را از طریق کشتی تأمین کنند اما انرژی کشورهایی مانند مجارستان که به دریا راهی ندارد فقط از طریق خطوط لوله تأمین می‌شود که اکثراً از روسیه شروع می‌شوند.

اوربان گفت، در صورتی که طرح تحریمی اتحادیه اروپا این مسائل را در نظر نگرفته باشد، مجارستان به آن رأی منفی خواهد داد زیرا تصویب این تحریم‌ها مشابه «انداختن بمب اتمی روی اقتصاد مجارستان» است.

«آسن واسیلوف» معاون نخست‌وزیر بلغارستان اواخر روز یکشنبه گفت اگر این کشور حوزه بالکان از ممنوعیت پیشنهاد شده خرید نفت روسیه معافیت نگیرد، از مجموعه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مسکو حمایت نخواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی