کد خبر: 551343

سفر جانسون به سوئد و فنلاند در آستانه تصمیم درباره عضویت در ناتو

در آستانه اعلام تصمیم سوئد و فنلاند درباره عضویت در ناتو، نخست وزیر انگلیس عازم این دو کشور شد.

در آستانه تصمیم‌گیری سوئد و فنلاند در اتحاد نظامی ناتو، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، روز چهارشنبه به این دو کشور سفر می‌کند.

​به گزارش فارس، به نوشته وبگاه شبکه «یورو نیوز»، سخنگوی جانسون گفت، هدف این سفر فقط گفت‌وگو درباره وضعیت اوکراین نیست بلکه «امنیت اروپا به‌شکلی گسترده‌تر» موضوع بحث خواهد بود.

این مقام انگلیسی ادعا کرد: «ما از قابلیت‌های دموکراتیک در زمینه تصمیم درباره مسائلی همچون عضویت در ناتو حمایت می‌کنیم».

سخنگوی «داونینگ استریت» افزود: «ما مواضع سوئد و فنلاند و اینکه چرا نخست‌وزیر مسائل امنیتی وسیع‌تری را به بحث خواهد گذاشت، درک می‌کنیم».

بر اساس جدیدترین نظرسنجی، ۷۶ درصد از مردم فنلاند با عضویت کشورشان در ناتو موافق هستند و «سائولی نینیتسو» رئیس جمهور این کشور قرار است فردا (پنجشنبه) موضع «شخصی» خود در این زمینه را اعلام کند.

به‌طور کلی، حزب حاکم سوسیال دموکرات فنلاند به رهبری «سانا مارین» نهایتاً تا شنبه قصد دارد موضع خود درباره این اقدام را اعلام کند.

در سوئد نیز که در زمینه عضویت در ناتو تردید بیشتری نسبت فنلاند دارد، حزب سوسیال دموکرات حاکم نیز اعلام کرده تا روز یکشنبه موضع خود در این‌باره را اعلام خواهد کرد.

جانسون اکنون در حالی به این دو کشور حوزه اسکاندیناوی سفر می‌کند که انگلیس یکی از بزرگ‌ترین حامیان مالی و تسلیحاتی اوکراین از زمان شروع درگیری‌ها بوده و در همین رابطه تحریم‌های سنگینی را علیه مسکو اعمال کرده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهور روسیه امروز در واکنش به سفر جانسون اعلام کرد مسکو تمام تحولات موثر بر تنظیمات ناتو در مرزهایش را با دقت پایش می‌کند.

روزنامه «استاندارد» انگلیس نیز نوشت جانسون قصد دارد در این سفر، یک اعلامیه ضمانت امنیتی تاریخی را با با سوئد و فنلاند امضا کند که تقویت روابط نظامی و پشتیبانی از این دو کشور در صورت حمله به آن‌ها را در بر می‌گیرد.

نخست‌وزیر انگلیس در آغاز سفر خود با «ماگدالنا اندرسون» همتای سوئدی خود در اقامتگاه او دیدار خواهد داشت و قصد دارد نشست خبری مشترکی با وی برگزار کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی