کد خبر: 550988

در پی افشای اخبار کمک های اطلاعاتی واشنگتن به اوکراین درباره ژنرال های روسی

دستور بایدن برای جلوگیری از درز اخبار کمک‌های اطلاعاتی آمریکا به اوکراین

رسانه های آمریکایی گزارش دادند جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اخیراً به مقامات ارشد امنیت ملی خود گفته است که افشای اطلاعات در مورد چگونگی اشتراک گذاری اطلاعاتی آمریکا با اوکراین مفید نیست و باید متوقف شود.

هفته گذشته، پس از اینکه کاخ سفید ارائه اطلاعات مستقیم به اوکراینی‌ها برای هدف قرار دادن فرماندهان  روس را تکذیب کرد، بایدن به طور جداگانه با لوید آستین وزیر دفاع، ویلیام برنز رئیس سیا و آوریل هاینز مدیر اطلاعات ملی در این زمینه گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا، رسانه های آمریکایی به نقل از یک مقام آگاه گفتند که در این گفتگو، رئیس جمهوری آمریکا به مقامات ارشد خود گفته است که فاش شدن اطلاعات در مورد آنچه که آمریکا با نیروهای اوکراینی به اشتراک می گذارد، مفید نیست و تأکید کرد که درز چنین اطلاعاتی باید متوقف شود.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات ارشد دولت آمریکا گزارش داده بود: آمریکا کمک های اطلاعاتی را در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار داده تا از آنها برای کشتن ژنرال های روسیه در طول جنگ اوکراین استفاده کنند.

این روزنامه آمریکایی گزارش داده بود که مقامات اوکراینی با ترکیب جزییاتی از  محل اهداف خود که اطلاعات آن را  از آمریکا دریافت کرده بودند با اطلاعاتی که  خود آنها در اختیار داشتند برای انجام حملاتی استفاده کرده اند که کشتن اعضایی از نیروهای روسیه منجر شده است.

سخنگوی پنتاگون در نشستی خبری در این زمینه گفت: آمریکا موقعیت فرماندهان ارشد روسیه در اوکراین را افشا نمی کند.

وی مدعی شد: آمریکا درحال اشتراک گذاری اطلاعات با اوکراین برای کمک به آنها در دفاع در مقابل روسیه است.

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی