کد خبر: 550928

افزایش واردات نفت چین در آوریل ۲۰۲۲

​واردات نفت چین با وجود فشار ضعیف تقاضای سوخت بر پالایشگاه‌های چین به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در ماه آوریل افزایش یافت.

واردات نفت خام چین در ماه آوریل نسبت به دوره مشابه پارسال حدود هفت درصد افزایش یافت و نخستین افزایش در سه ماه گذشته رخ داد، این در حالی است که تضعیف تقاضای سوخت به‌دلیل قرنطینه‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا مقدار بهره‌گیری از ظرفیت تولید در پالایشگاه‌های چین را کاهش داده است.

به گزارش ایلنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، داده‌های اداره کل گمرک چین امروز (دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت‌ماه) نشان داد چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت خام جهان در ماه گذشته ۴۳ میلیون و ۳۰ هزار تن نفت وارد کرد که معادل روزانه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه است.

واردات روزانه نفت خام چین در آوریل ۲۰۲۱، ۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه و در ماه مارس امسال ۱۰ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز بوده است.

واردات نفت خام چین در بازه زمانی ژانویه تا آوریل با ۴.۸ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه پارسال به ۱۷۰ میلیون و ۸۹۰ هزار تن (حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز) رسید.

برآوردها نشان می‌دهد مقدار بهره‌گیری از ظرفیت پالایشگاه‌های چین در ماه گذشته میلادی حدود ۶ درصد کاهش یافته، از روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا چنین کاهشی مشاهده نشده است.

پالایشگاه سینوپک اعلام کرد که از نیمه دوم مارس، پس از افزایش سطح ذخیره‌سازی‌ها در بحبوحه محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، مقدار بهره‌گیری از ظرفیت پالایش را به حدود ۸۵ درصد رسانده، در حالی که این رقم در اوایل سال جاری میلادی ۹۲.۶ درصد بوده است.

صادرات فرآورده‌های نفتی در آوریل امسال به ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تن رسید که این رقم در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. این رقم در مارس امسال ۴ میلیون و ۷۰ هزار تن بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی