کد خبر: 549222

رهبر مخلوع میانمار به 5 سال حبس محکوم شد

رهبر مخلوع میانمار امروز در دادگاهی در پایتخت کشورش به جرم فساد به تحمل پنج سال حبس محکوم شد.

آنگ سان سوچی، رهبر مخلوع میانمار امروز در دادگاهی در پایتخت کشورش به جرم فساد به تحمل پنج سال حبس محکوم شد.

به گزارش فارس، بنا بر گفته یک منبع آگاه، دادگاهی تحت حاکمیت ارتش میانمار امروز (چهارشنبه)، «آنگ سان سوچی» رهبر مخلوع این کشور را پس از مجرم شناختن در اولین پرونده از 11 پرونده فساد به تحمل پنج سال حبس محکوم کرد.

خبرگزاری رویترز در این خصوص گزارش کرد، برنده جایزه نوبل که قبل از کودتای اوایل سال 2021 ارتش میانمار، به مدت پنج سال رهبری کشورش را برعهده داشت به حداقل 18 متهم شده است که در صورت مجرم شناخته شدن مجموعاً حداکثر حدود 190 سال زندان را در پی خواهد داشت.

یک منبع آگاه از فرایند برگزاری دادگاه که پشت درهای بسته برگزار شد، گفته است که قاضی پایتخت حکم را چند لحظه پس از تشکیل دادگاه صادر کرد اما هنوز مشخص نیست که سوچی 76 ساله، برای اجرای حکم به زندان منتقل می‌شود یا خیر.

آنگ سان سوچی، از زمان بازداشت در مکانی نامعلوم بوده است. سخنگوی دولت نظامی میانمار به درخواست رویترز برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است.

آخرین پرونده مربوط به ادعاهایی بوده است مبنی بر اینکه سوچی 11.4 کیلوگرم (402 اونس) طلا و پرداخت های نقدی به مبلغ 600 هزار دلار را از شاگرد خود، «فیو مین تین» وزیر ارشد سابق شهر یانگون، پذیرفته است. سوچی این اتهامات را بی‌اساس خوانده بود.

طبق این گزارش، میانمار از زمان کودتا در آشوب بوده است و جامعه بین المللی این محاکمات رهبران سابق این کشور را مسخره خوانده و خواستار آزادی سوچی شده است اما ارتش میانمار گفته است که سوچی به دلیل ارتکاب جنایات محاکمه می شود و یک قوه قضاییه مستقل به جرایم او رسیدگی می‌کند و انتقادات بین المللی را به عنوان مداخله در امور یک کشور مستقل رد کرده است.

طبق گزارش رویترز، سوچی از زمان بازداشت در اول فوریه 2021، به چندین جرم متهم شده است که شامل نقض قوانین انتخاباتی و قوانین محرمانه دولتی و تحریک و فساد می‌شود که این در حالی است که حامیان وی می‌گویند این اتهامات ساخته شده است تا هرگونه شانس سوچی برای بازگشت به سیاست را از بین ببرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی