کد خبر: 548327

نخست‌وزیر اسپانیا:

دویست تُن تسلیحات به اوکراین داده‌ایم

نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد محموله کمک تسلیحاتی دویست تُنی کشورش به اوکراین عازم لهستان شده است.

«پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد کشورش اخیراً دویست تُن کمک نظامی به اوکراین فرستاده است.

به گزارش فارس، به نوشته روزنامه «گاردین»، سانچز در نشست خبری مشترک با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین و «مت فردریکسن» نخست‌وزیر دانمارک گفت: «این بزرگ‌ترین محموله‌ای است که تا به حال فرستاده شده و بیش از دو برابر چیزی است که تا به حال فرستاده بودیم».

به گفته نخست‌وزیر اسپانیا، این محموله تسلیحاتی روز پنجشنبه سواحل اسپانیا را ترک کرده و مقصد بعدی آن پیش از رسیدن به دست اوکراینی‌ها، لهستان خواهد بود.

او در ادامه توضیحاتش گفت: «این محموله، سی کامیون، چند وسیله نقلیه ویژه و ده خودروی کوچک حامل تجهیزات نظامی را شامل می‌شود».

نخست‌وزیر دانمارک نیز در این نشست خبری، به زلنسکی وعده داد کمک‌های نظامی کشورش به اوکراین را حدود هشتاد میلیون دلار افزایش خواهد داد.

 «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت، کشورش علاوه بر مبلغ قبلی، هشتصد میلیون دلار دیگر به اوکراین کمک خواهد کرد.

وی گفت: «هفته گذشته یک بسته کمک امنیتی ۸۰۰ میلیون دلاری برای اوکراین را امضا کردم که قابلیت‌های جدید از جمله سامانه‌های توپخانه‌ای و خودروی زرهی را شامل می‌شد».

رئیس جمهور آمریکا گفت: «امروز یک بسته ۸۰۰ میلیون دلاری دیگر برای افزایش توان اوکراین در مبارزه با روس‌ها در دونباس را اعلام می‌کنم. این بسته، کمک‌های توپخانه‌ای، ده‌ها سامانه هویترز و ۱۴۴ هزار خشاب مربوطه را شامل می‌شود».

بایدن افزود:‌‌ «این بسته همچنین، پهپادهای تاکتیکی را شامل می‌شود و ظرف دو ماه گذشته ما سلاح‌ها و تسلیحات را با سرعتی بی‌سابقه به اوکراین رسانده‌ایم. ما هزاران موشک ضد زرهی و ضد هوایی، بالگرد، خمپاره انداز، مسلسل‌های سنگین و سبک، سامانه‌های راداری و بیش از پانزده میلیون خشاب مهمات برای اوکراین فرستاده‌ایم».

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی