کد خبر: 547674

ادعای روسیه:

در 24 ساعت گذشته، 68 تأسیسات نظامی اوکراین منهدم شده

وزارت دفاع روسیه در گزارش میدانی خود از جنگ اوکراین ادعا کرد که طی عملیات نیروهای مسلح روسیه در 24 ساعت گذشته، 68 تأسیسات نظامی اوکراین منهدم شده است.

با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، وزارت دفاع روسیه امروز (یکشنبه) گزارشی میدانی از عملیات نظامی مسکو در اوکراین ارائه کرد و گفت که از آغاز این عملیات در تاریخ 24 فوریه (پنجم اسفند ماه) تاکنون، کی‌یف، 6 هزار و 824 مزدور را از 63 کشور به اوکراین جذب کرده است.

به گزارش فارس و به نقل از خبرگزاری روسی «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که اکثر مزدوران یا همان یکهزار و 717 نفر در اوکراین از کشور لهستان هستند و یکهزار و 500 نفر از آن‌ها نیز از آمریکا هستند.

طبق گزارش وزارت دفاع رسیه، نیروهای مسلح ارتش روسیه تا امروز، یکهزار و 35 مزدور خارجی را از پای درآورده‌اند و در حال حاضر تعداد مزدوران خارجی که بعنوان داوطلب برای نبرد با روسیه وارد اوکراین شده‌اند، حدود چهار هزار و 877 نفر است.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرده است که نیروهای مسلح این کشور یک کارخانه مهمات را در نزدیکی روستای «بروواری» با موشک‌ها هوایی با دقت بالا منهدم کرده‌اند و «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص توضیح داد: «مجموع 134 هواپیما، 470 پهپاد، 249 پدافند موشکی، دو هزار و 290 تانک و دیگر خودروهای زرهی، 254 راکت‌انداز چندگانه، 992 توپ صحرایی و خمپاره و دو هزار و 166 یگان از آغاز عملیات نظامی ویژه منهدم شدند ».

وزارت دفاع روسیه همچنین از آزادی شهروندان ماریوپل که به دست نیروهای اوکراینی گروگان گرفته شده بودند، خبر داد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه در این خصوص آمده است: «در جریان عملیات شبانه، موشک‌های هوایی با دقت بالا، یک انبار مهمات در نزدیکی روستای بروواری منطقه کی‌یف را منهدم کرد. هوانوردی تاکتیکی-عملیاتی، 68 تاسیسات نظامی اوکراین از جمله سامانه دفاع هوایی "اوسا-آک ام" و 6 انبار تسلیحات موشکی-توپخانه ای و سوخت را منهدم کرد».

کوناشنکوف افزود: هوانوردی عملیاتی تاکتیکی همچنین 40 منطقه متمرکز تجهیزات نظامی و پرسنل اوکراینی را در شهرک‌های کرمننایا، کراسنی لیمان، کولودزی، تورسکویه، یامپولوفکا و نووسلیوکا مورد هدف قرار داد.

وی افزود: در طول شب، هوانوردی ارتش روسیه، چهار تجمع نیروی انسانی و تجهیزات را هدف قرار داد و و همزمان بیش از 50 نظامی اوکراینی، 7 خودروی رزمی پیاده نظام و نفربر زرهی و 14 خودروی زرهی را مورد هدف قرار دادند.»

به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، نیروهای راکتی و توپخانه نیروهای مسلح روسیه 814 شیء نیروهای مسلح اوکراین شامل 17 پست فرماندهی، 111 موقعیت شلیک توپخانه و 684 نقطه مرکزی و محل تمرکز نیروی انسانی دشمن را مورد اصابت قرار دادند.

علاوه بر این، کوناشنکوف گفت که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در منطقه شهرک‌های آودیوکا، بایراک، لوزووایا، مالایا کامیشواخا، نووپروکوپوفکا، پولوگی، چرنوبائوکا، شیروکوئه، یاسینواتایا 10 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را سرنگون کردند.

روسیه در تاریخ 24 فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری‌‌های دونباس برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی ویژه‌ای را در اوکراین آغاز کرد و ««ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات کشورش در اوکراین را «حفاظت از مردمی خواند که برای مدت هشت سال در معرض قلدوری و نسل‌کشی رژیم کی‌یف قرار داشتند».

وی همچنین گفت که عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای «خلع سلاح و نازی‌زدایی اوکراین و محاکمه تمامی جنایتکارانی است که مسئل جرایم خونین علیه غیرنظامیان دونباس هستند».

بنا بر گزارش وزارت دفاع روسیه، نیروهای مسلح تنها زیرساخت‌های نظامی و نظامیان اوکراینی را هدف قرار داده‌اند و به هیچ عنوان به غیرنظامیان حمله نمی‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی