کد خبر: 545597

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان:

ارمنستان پیام‌های مثبت ارسال کرده است

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از ارسال پیام‌های مثبت ارمنستان و آمادگی باکو برای اتخاذ گام‌های جدی خبر داد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ملاقات با همتای ایتالیایی خود از ارسال پیام‌های مثبت از ارمنستان در روزهای اخیر خبر داد.

به گزارش فارس، به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز یکشنبه «لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا را از پیشنهادات باکو به ارمنستان برای باز کردن مسیر ارتباطی در منطقه مطلع کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان همچنین به همتای خود از لزوم تشکیل کارگروهی برای تحدید و تعیین مرز بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، پیشنهادات ارائه شده به ارمنستان برای توافقنامه صلح و اصول اساسی اصلی این موافقتنامه که از سوی باکو ارائه شده است، اطلاع داد.

وی گفت: «در روزهای اخیر پیام‌های مثبتی از ارمنستان در این راستا می‌شنویم. امیدوارم این واقعاً نمایش یک رویکرد جدی باشد. آذربایجان موضع خود را آشکارا اعلام کرده است. اگر ارمنستان واقعاً در این روند جدی است، آذربایجان آماده پذیرش برخی موارد و اتخاذ گام‌های جدی است.»

ارتش جمهوری آذربایجان در نبرد دوم قره باغ  مناطقی از جمله «شوشا» را از تصرف ارمنستان خارج ساخت. پس از آن که مسکو توافق آتش‌بس را با میانجیگری انجام داد و به ۴۴ روز خصومت بین ارمنستان و  جمهوری آذربایجان بر سر قره باغ کوهستانی پایان داد، نیروهای حافظ صلح روسی نوامبر گذشته در منطقه مستقر شدند. این دو کشور بارها همدیگر را به تخلف و نقض  آتش بس متهم کرده‌اند.

یک مقام ارمنستانی در همین زمینه چندی قبل مدعی شد که جمهوری آذربایجان به طور عمدی ارتباط تلفن همراه و اینترنت را در قره باغ کوهستانی مختل می‌کند. ارمنستان مدعی شد که پس از سفر رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به شهر شوشا، وسایل ارتباطی در قره باغ کوهستانی با اختلالات جدی مواجه هستند. این مشکل در مناطق واقع در مجاورت خط تماس  با جمهوری آذربایجان حادتر است و  در برخی از مناطق هیچ ارتباطی برقرار نیست.

این دو کشور در هفته‌های اخیر نیز همدیگر را به قطع عمدی گاز طبیعی متهم کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی