کد خبر: 542451

طالبان به موشک‌های اسکاد دست یافت!+ عکس

طالبان با انتشار ویدیوهایی مدعی شد مجموعه‌ای از موشک‌های اسکاد را از پنجشیر کشف کرده‌ است.

در دو روز اخیر، شماری از اعضای طالبان با انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی از پنجشیر ادعا کردند ده‌ها موشک اسکاد را از یک مخفیگاه در پنجشیر کشف و ضبط کرده‌اند.

 

69

 

به گزارش ایندیپندت، در این تصاویر و ویدیوها تعدادی موشک‌ اسکاد که از جنگ‌های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به جا مانده‌اند، در یک منطقه کوهستانی کنار هم چیده شده‌اند و افراد طالبان در حال جابه‌جایی آن‌ها به مکانی دیگرند.

یک عضو طالبان که از صحنه فیلم گرفته و در توییتر منتشر کرده است، می‌گوید: «موشک‌های بزرگی‌اند. حدود ۴۰ موشک اسکاد است که در پنجشیر کشف کردیم.»

شماری از اعضای طالبان که در رسانه‌های اجتماعی فعال‌اند، این عکس‌ها و ویدیوها را بازنشر و ادعا کردند که این موشک‌های اسکاد در نتیجه بازرسی خانه‌های مردم کشف شده‌اند و قرار است از پنجشیر به مکان دیگری منتقل شوند.

 

موشک اسکاد یا آهن‌قراضه؟

 

محمد جلال، عضو شبکه حقانی و از نزدیکان سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله (کشور) طالبان، با انتشار عکس‌هایی از جریان انتقال موشک‌های اسکاد از پنجشیر نوشت که این موشک‌ها در نتیجه «عملیات پاکسازی» به دست آمده‌اند.

بر اساس ادعای جلال، کشف این تسلیحات دستاورد عملیات جست‌وجوی خانه‌‌به‌خانه است که در کابل، پنجشیر، کاپیسا، پروان و مناطق تاجیک‌نشین و هزاره‌نشین به راه افتاده است.

 

6

 

با این حال، کبیر واثق، معاون سابق استاندار پنجشیر، در گفت‌وگو با ایندیپندنت می‌گوید: «آنچه طالبان از آن به‌عنوان موشک‌های اسکاد یاد می‎‌‌‌کند، در واقع پوش یا جعبه موشک‌های اسکاد و لونا است که از زمان تجاوز شوروی به افغانستان باقی مانده‌اند و در تمام این مدت، در مکانی عمومی و در معرض دید نگهداری می‌شدند.»

واثق افزود: «این‌ها بقایای نبرد علیه تجاوز شوروی‌اند که به دست نیروهای مقاومت افتاده بود و در پنجشیر نگهداری می‌شد. زیرزمین و در مخفیگاه نبودند که طالبان کشف کرده باشد. همه می‌دیدند و در مکانی جلو چشم همه نگهداری می‌شدند. این‌ها موشک هم نیستند؛ پوش یا جعبه موشک‌اند که هیچ کاربرد نظامی ندارند و صرفا می‌توان از آن‌ها به‌عنوان آهن‌قراضه استفاده کرد.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی