کد خبر: 538384

فون در لاین:

اتحادیه اروپا بدون گاز روسیه هم زمستان خود را سر خواهد کرد

​رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با اشاره به تبعات احتمالی تشدید تنش‌ها میان مسکو و غرب اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه بدون گاز روسیه می‌توانند زمستان خود را سر کنند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشستی درباره روابط با روسیه و اوکراین که با حضور چارلز میشل، رئیس شورای اروپا و جوزپ بورل، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا  در مجمع عمومی پارلمان اروپا برگزار شد، سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، اورسولا فون در لاین در این خصوص تصریح کرد که اتحادیه اروپا به جهت تنوع‌بخشی به منابع تامین گاز مورد نیاز خود دیگر متکی به مسکو نیست و می‌تواند تا پایان زمستان امسال بدون گاز روسیه امورات خود را بگذراند.

خانم فون در لاین در این خصوص یادآور شد: «ما فرضیه‌های قطع جزئی یا کامل گاز روسیه را در صورت تشدید تنش‌ها بر سر بحران اوکراین بررسی کرده‌ایم.»

وی سپس خطاب به نمایندگان کشورهای عضو که در نشست عمومی روز چهارشنبه پارلمان اروپا گردهم آمده بودند، گفت: «امروز می‌توانم بگویم که برای زمستان امسال مشکلی نداریم و (از حیث تامین گاز) اطمینان کامل حاصل شده است.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: اظهارات روسیه مبنی بر بازگشت برخی از نیروهای نظامی خود با تصمیم این کشور در مورد استان‌های اشغالی دونتسک و لوهانسک اوکراین با یکدیگر در تناقض است؛ اما راه برای همکاری هنوز باز است.

فون در لاین با بیان اینکه "هدف اتحادیه ما پایان دادن به همه جنگ‌ها در اروپا است."  اعلام کرد: اکنون در نتیجه اقدامات روسیه، با بزرگترین تهدید از زمان جنگ سرد روبرو هستیم.

فون در لاین با بیان اینکه مردم در اوکراین طوری زندگی می‌کنند که گویی هر لحظه جنگ آغاز می‌شود، افزود: "دیپلماسی هنوز آخرین کلمه خود را نگفته است."

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اقدام  دیروز روسیه مبنی بر بازگشت برخی از نیروهای خود از یک سو  و ارسال تصمیم دومای دولتی به کاخ کرملین برای درخواست از " ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای به رسمیت شناختن به اصطلاح جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک" از سوی دیگر را "سیگنال‌های متضاد" عنوان کرد.

فون در لاین تاکید کرد که اظهارات پوتین مبنی بر اینکه چاره‌ای جز توافق مینسک در دیدار دیروزش با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان وجود ندارد، خوشحال کننده است.

او گفت: "فراخوان ما به روسیه بسیار واضح است. جنگ را انتخاب نکنید. راه همکاری هنوز باز است."

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که تنش‌ها میان مسکو و غرب بر سر بحران اوکراین به رغم انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر پایان مانورهای نظامی روسیه در بلاروس و دریای سیاه و بازگشت شماری از نیروهای ارتش این کشور به سمت پادگان‌ها همچنان نگران کننده ارزیابی می‌شود.

تازه‌ترین خبر در این خصوص گردهم‌آیی وزرای امور خارجه کشورهای گروه هفت در روز شنبه آینده برای بررسی بحران اوکراین است.

دولت آلمان روز چهارشنبه با تایید این خبر یادآور شد که وزرای خارجه کشورهای گروه هفت در مونیخ گردهم خواهند آمد تا موضوعات مرتبط با بحران اوکراین و تنش‌ها با روسیه را مورد بررسی قرار دهند.

سخنگوی دولت آلمان که کشورش امسال ریاست گروه هفت را بر عهده دارد در جریان یک کنفرانس خبری یادآور شد که ریاست این نشست که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار خواهد شد را «آنالِنا بِربوک»، رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان برعهده خواهد داشت.

به گفته این مسؤول دولت آلمان در نشست روز شنبه وزرای خارجه گروه هفت قرار است عمدتا به ادامه رایزنی‌ها در خصوص تبعات استقرار نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین پرداخته شود.

آلمان در حالی میزبان نشست یاد شده خواهد بود که رویکرد مقامات این کشور بر سر بحران اوکراین بارها مورد انتقاد کارشناسان و تحلیل‌گران مسائل اروپا قرار گرفته است.

مواضع نه چندان شفاف صدراعظم آلمان در خصوص این بحران که گفته می‌شود به سرنوشت پروژه گازی «نورد استریم۲» مرتبط می‌شود به اضافه گلایه‌های کی‌یف از برلین در خصوص عدم مشارکت لازم در تجهیز ارتش اوکراین منشا اصلی این انتقادها است.

روسیه از دیرباز تامین کننده عمده انرژی و بویژه گاز برای کشورهای اروپایی بوده و بحران اوکراین به گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال قطع یا کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا دامن زده است.

اتحادیه اروپا پس از اختلافات پیشین میان روسیه، اوکراین و کشورهای اروپایی بر سر تامین انرژی به تازگی مسیر کاهش وابستگی به واردات گاز طبیعی از روسیه را آغاز کرده و به نتایج ملموسی نیز دست یافته است.

جمهوری آذربایجان کشوری که کمیسر انرژی اتحادیه اروپا اوایل فوریه به آن سفر کرد در این راستا کمک ویژه‌ای به بروکسل خواهد کرد.

اروپا امیدوار است با خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP)، واردات گاز از آذربایجان را افزایش دهد. ظرفیت فعلی صادرات از طریق این خط لوله حدود ۸ میلیارد متر مکعب در سال است که مقامات اروپایی در پی افزایش آن به ۱۰ میلیارد متر مکعب هستند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا همزمان روی دو پروژه دیگر مشغول به کار است؛ اولی «ایست مد» (East Med) نام دارد که قرار است طی آن خط لوله‌ای برای ارتباط شبکه گازی اروپا با میادین گازی دریایی کشف شده در قبرس، اسرائیل و مصر ساخته شود.

دومین پروژه که اتحادیه اروپا در حال به سرانجام رساندن آن است «پوزئیدون» (Poseidon) نام دارد. این پروژه خط لوله‌ای را از یونان به ایتالیا متصل می‌کند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در حالی روز چهارشنبه بر بی نیاز بودن کشورهای عضو از گاز روسیه در زمستان امسال خبر داد که گفته می‌شود روسیه همچنان نزدیک به ۴۰ درصد از گاز مصرفی اروپا را تامین می‌کند.

دیدگاه تان را بنویسید