کد خبر: 531530

محافظت شده‌ترین تاسیسات نظامی روی کره زمین

پست‌های فرماندهی ارتش‌ها، پناهگاه‌های زیرزمینی و پایگاه‌های نظامی مخفی جزو مکان‌هایی می‌باشند که دولت‌ها برای محافظت و دفاع از آن‌ها نه تنها از پول و بلکه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

پست‌های فرماندهی ارتش‌ها، پناهگاه‌های زیرزمینی و پایگاه‌های نظامی مخفی جزو مکان‌هایی می‌باشند که دولت‌ها برای محافظت و دفاع از آن‌ها نه تنها از پول و بلکه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. در واقع اینها دژهای تمام عیار هستند که حمله به آنها خسارات زیادی را برای دشمن به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک به چند نمونه از این محافظت شده‌ترین تاسیسات نظامی روی کره زمین به شرح زیر اشاره کرده است:  منطقه غیرنظامی (کره):

این منطقه بین دو کره، بسته‌ترین و محافظت شده‌ترین مرز روی کره زمین است. نوار زمینی به طول 241 کیلومتر و عرض چهار کیلومتر به طور کامل برای افراد غیرنظامی و نظامی بسته است. مرزبانان بدون هشدار به متخلفان شلیک می‌کنند. منطقه غیرنظامی به معنای واقعی کلمه مملو از میدان‌های مین است و یک نیروی نظامی چشمگیر در دو طرف آن متمرکز شده است.

از 10500 قبضه توپ و موشک انداز نیروی زمینی کره شمالی، هشت هزار قطعه در مجاورت مرز هستند. آنها قادر به گشودن آتش سنگین بر روی نیروهای پیشروی دشمن هستند و می‌توانند سئول را هم گلوله باران کنند. این مرز از شمال توسط حدود 300 هزار سرباز محافظت می‌شود و سواحل غربی و شرقی توسط صد هزار سرباز کنترل می‌شوند. در نزدیکی مرز شبکه‌ای از پناهگاه‌های زیرزمینی، تونل‌های ارتباطی و سنگرهای مستحکم هم وجود دارد. شکستن این سد دفاعی تنها با خسارات عظیم قابل انجام است.

در سمت کره جنوبی، دو ارتش از سه ارتش زمینی مستقر هستند. از نظر تعداد از همسایه خود کمتر هستند، اما به طور غیرقابل مقایسه‌ای مجهزتر و مدرن‌تر هستند. علاوه بر این، سه پایگاه نظامی آمریکا در این جمهوری وجود دارد که در صورت وقوع درگیری‌ها به کمک متحدان خواهند آمد. به ویژه، سامانه‌های دفاع موشکی تاد آمریکایی در نزدیکی این محل در حال انجام وظیفه هستند.

پست فرماندهی NORAD (ایالات متحده آمریکا):

قلب امنیت ملی ایالات متحده، کوه سه کیلومتری شاین در مجاورت کلرادو اسپرینگز که در زیر آن مرکز NORAD پنهان است - مرکز فرماندهی دفاع هوافضای مشترک، که سیستم‌های دفاع هوایی و دفاع موشکی آمریکا و کانادا را کنترل می‌کند. در صورت وقوع جنگ هسته‌ای، رهبری سیاسی و نظامی نیروها را از این پناهگاه هدایت می‌کند.

مناطق دسترسی ممنوع (روسیه):

واشنگتن بارها تاکید کرده است که در صورت درگیری نظامی با روسیه، وظیفه اصلی ارتش ایالات متحده خنثی کردن مناطق به اصطلاح ضد دسترسی یا منطقه دسترسی ممنوع است. پنتاگون این مناطق را تحت پوشش سیستم دفاع هوایی قدرتمند، موشک‌های ضد کشتی، سامانه‌های حمله تاکتیکی ساحلی و عملیاتی و جنگ الکترونیک می‌نامد. در روسیه، این مناطق در کریمه و منطقه کالینینگراد هستند. ناتو بر این باور است که سربازان در آنجا متحمل تلفات بسیار زیادی خواهند شد.

پایگاه دریایی یولین (چین):

یکی از مخفی‌ترین محل‌ها در جمهوری خلق چین در جزیره هاینان واقع شده است. برای اولین بار آمریکایی‌ها در سال 2008 با ارائه تصاویر ماهواره‌ای از دو اسکله 950 متری و چهار اسکله کوچکتر از این پایگاه خبر دادند. به گفته کارشناسان، یولین می‌تواند به طور همزمان دو گروه حمله ناو هواپیمابر یا کشتی‌های بزرگ آبی خاکی جهانی را در خود جای دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی