کد خبر: 531397

از سر گرفته شدن مذاکرات ترکیه با آمریکا در زمینه «جنگنده اف-35»

وزیر دفاع ترکیه گفت که مقام‌های ترکیه و آمریکا در حال مهیا شدن برای گفت‌وگو درباره خرید جنگنده‌های نسل پنجم اف-35 هستند.

وزیر دفاع ترکیه گفت که مقام‌های ترکیه و آمریکا در حال آماده شدن برای مذاکره درباره  خرید جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ هستند.

به گزارش فارس، به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در این باره گفت، مذاکرات با ایالات متحده در مورد جنگنده اف-۳۵ ادامه دارد. در روزهای آینده جلسه‌ای در آمریکا برای بحث درباره موضوع اف-35 برگزار خواهد شد و مقدمات آن در حال انجام است.

وی گفت که خرید سامانه‌های پدافند هوایی «اس-۴۰۰» روسیه از سوی ترکیه یک «ضرورت» است و یک انتخاب نیست زیرا نمی‌تواند سامانه‌های دفاع هوایی را از هیچ متحد ناتو با شرایط رضایت‌بخش خریداری کند.

ترکیه در برنامه ساخت اف-۳۵ شریک بود و قصد داشت ۱۰۰ فروند از این نوع جنگنده را بخرد  که در سال ۲۰۱۹ به دلیل خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه از برنامه حذف شد. این اتفاق به این دلیل رخ داد که واشنگتن گفت اس-۴۰۰ با تسلیحات ناتو سازگار نیست و در نتیجه یک خطر امنیتی است. اما ترکیه بارها این ادعای آمریکا را رد کرده است.

این در حالی است که چندی قبل  وبگاه «احوال» گزارش داد که صنایع هوافضای دولتی ترکیه (TAI) فاز اول ساخت اولین جنگنده پنهانکار نسل پنجم را به پایان رسانده است. «تمل کوتیل» مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه با اعلام این خبر در توییتی نوشت: «هر قدمی که ما برای بقای کشورمان برمی‌داریم بسیار معنادار و ارزشمند است. وی در ادامه از کسانی که با تلاش و اشتیاق همین مسیر را پیمودند، تشکر کرد.

رسانه‌های ترکیه مدعی شدند که این جنگنده رادار گریز پیشرفته از حدود ۲۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده و تولید آن تا قبل از سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد. مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه گفت که این جنگنده در ۱۸ مارس ۲۰۲۳ رونمایی خواهد شد و اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۶ انجام خواهد داد سپس جایگزین ناوگان جنگنده‌های نسل چهارم «اف-۱۶» ساخت ایالات متحده در طول دهه آینده خواهد شد.

ترکیه قبلاً بخشی از برنامه ساخت جنگنده نسل پنجم اف-35 بود، اما در سال ۲۰۱۹ به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه از این پروژه اخراج و سفارش برای خرید این جت‌ها نیز لغو شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی