کد خبر: 531158

معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن:

بازدید سازمان ملل از الحدیده گواه دروغ ائتلاف سعودی است

دولت نجات ملی یمن با رد ادعاهای ائتلاف سعودی درباره بندر الحدیده تاکید کرد که ائتلاف سعودی از طریق مخالفت با استقرار نیروهای ویژه بین المللی در الحدیده خود عامل نقض قوانین جنگی و بشردوستانه است.

معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن فرار رو به جلوی ائتلاف سعودی و نقض قوانین جنگی و انسانی توسط آن در خصوص بندر الحدیده یمن را محکوم کرد.

به گزارش فارس، «حسین العزی» شامگاه شنبه تاکید کرد: هیات نمایندگی سازمان ملل در یمن از زمان انعقاد توافق سوئد طی سال‌های گذشته به شکل روزانه و هفتگی از بنادر استان الحدیده سرکشی می‌کند.

وی افزود: سخنگوی ائتلاف غافل است که این خودشان هستند که  مانع رسیدن نیروهای ویژه بازرسی‌های بین المللی از الحدیده می‌شوند  و ما بودیم که در این خصوص ده‌ها نامه به سازمان ملل فرستادیم.

العزی گفت: از جسارت سخنگوی متجاوزان در ساخته و پرداخته کردن اتهام‌ها در تعجبیم؛ در حالی که  این اتهام‌ها باید متوجه خودشان باشد که قوانین و ارزش‌های انسانی و اخلاقیات جنگ را به شدت نقض می‌کنند.

این مقام یمنی در پایان از سکوت هیات نمایندگی سازمان ملل در یمن در قبال سخنان گمراه کننده و خودسرانه شگفت زده شدیم.

ائتلاف سعودی امروز در بیانیه‌ای مدعی شده است، بندر الحدیده دروازه اصلی قاچاق سلاح به یمن است و استفاده از اماکن غیرنظامی برای اهداف نظامی آن را به هدف مشروعی برای ائتلاف تبدیل می‌کند.

ائتلاف سعودی عملیات اخیر  ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در توقیف کشتی نظامی امارات به دلیل اقدامات خصمانه در آب‌های منطقه ای یمن را نقض آشکار قانون بین المللی و قوانین دریانوردی خواند.

از سوی دیگر پس از آنکه ائتلاف سعودی نیروهای صنعاء را به «کشتی‌ربایی» متهم و سعی کرد محموله کشتی اماراتی «روابی» را «غیرنظامی و پزشکی» جلوه دهد، ارتش یمن امروز تصاویری را از محموله تسلیحاتی این کشتی منتشر کرد.

شبکه المسیره در این خصوص اعلام کرد که ائتلاف سعودی با بیان ادعاهای بی اساس به دنبال بهانه‌ای برای هدف گرفتن الحدیده می‌گردد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی