کد خبر: 531124

اعتراضات در کره جنوبی به گسترش استقرار سامانه ضدموشکی آمریکا در این منطقه

ساکنان منطقه‌ای در کره جنوبی که آمریکا در آن سامانه ضدموشکی مستقر کرده است، نسبت به گسترش این پایگاه و تغییر وضعیت آن از یک پایگاه موقت به پایگاهی دائمی، نگران هستند.

در یک زمین گلف قدیمی در شهرستان سونگ‌جو در ۲۱۷ کیلومتری پایتخت کره جنوبی، یک باشگاه، تعدادی کانتینر باربری و شش پرتاب‌کننده متحرک موشک به چشم می‌خورد.

به گزارش ایسنا به نقل از ان پی آر، آمریکا در سال ۲۰۱۷ سامانه ضدموشکی تاد را در کره جنوبی مستقر کرد.

این پایگاه نشانه‌ای از افزایش رقابت تسلیحاتی در آسیاست. این سامانه برای مقابله با موشک‌های احتمالی کره شمالی است که در سال‌های اخیر توانایی رسیدن به هر نقطه‌ای شبه جزیره کره را یافته‌اند.

کره شمالی مدعی است که دومین موشک مافوق صوت خود را با موفقیت پرتاب کرده است؛ موشکی که با هدف غلبه بر سامانه دفاع موشکی تاد ساخته شده است.

اما رقبا می‌گویند که این سامانه دفاعی بدون طی کردن روند دموکراتیک لازم و با نادیده گرفتن نظرات آن‌ها در این باره، در آنجا مستقر شده است.

یک فعال کره‌ای با نام کیم یونگ جائه می‌گوید: ما فعالان و ساکنان فکر می‌کنیم که استقرار سامانه تاد در اینجا غیرقانونی است، پس تلاش می‌کنیم که هوشیار بوده و به تک تک تغییرات درون این پایگاه توجه کنیم.

آن‌ها به طور ویژه به دنبال نشانه‌های ارتقای تسلیحاتی و افزایش سکونتگاه‌های نیروهای آمریکا و کره جنوبی هستند.

علیرغم فعالیت پنج ساله، این مکان بیشتر به زمین گلف شباهت دارد تا پایگاه نظامی.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در بازدیدی از این مکان، با مقامات کره جنوبی این مساله را در میان گذاشت که چگونه سربازان این کشور در یک باشگاه گلف زندگی می‌کنند و بخش دیگر در کانتینرهای باربری.

فعالان این پایگاه را محاصره کرده‌اند تا از ورود مصالح و مواد ساختمانی به این پایگاه جلوگیری کنند. یکی از فعالان گفت که مقامات آمریکا و کره جنوبی درباره این پایگاه شفاف نبوده‌اند.

آنها در انظار عمومی و برای گمراه کردن ساکنین مخالف، می‌گویند که این یک استقرار موقت است؛ اما در واقع تمام اقدامات ممکن برای تبدیل آن به یک سکونتگاه دائمی را انجام داده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی