کد خبر: 531117

مقتدی الصدر بر تشکیل «دولت اکثریت ملی» تأکید کرد

رهبر جریان صدر عراق با بیان اینکه امروز فساد هیچ جایی در عراق ندارد، تأکید کرد که باید دولت اکثریت ملی تشکیل شود.

مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق امروز شنبه تأکید کرد که «امروز هیچ جایی برای فرقه‌گرایی وجود ندارد».

به گزارش فارس، الصدر با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت، باید دولت اکثریت ملی تشکیل شود که در آن «شیعه از حقوق اقلیتها، اهل تسنن و کُردها دفاع کند».

وی با بیان اینکه در این دولت، کُردها از «حقوق اقلیتها، اهل تسنن و تشیع دفاع خواهند کرد» و بالعکس، خاطر نشان کرد: «امروز، جایی برای فساد [در عراق] وجود ندارد و همه فرقه‌ها نیز به اصلاح کمک خواهند کرد».

رهبر جریان صدر با اشاره به اینکه امروز همه در عراق از ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی دفاع خواهند کرد، تصریح کرد: «امروز ما و مردم می‌گوییم: وابستگی؛ هرگز... تصمیم ما عراقی، شیعی، سُنی، کُردی، ترکمنی، مسیحی، فیلی، شبکی، ایزدی و صابئی است».

وی در پایان گفت که مجموع این فرقه‌ها و اقلیتها، به منزله جورچین ملی عراق هستند که «نه شرقی و نه غربی است».

الصدر هشتم ماه جاری در نجف اشرف میزبان هیئتی از «چارچوب هماهنگی» (گروه‌های سیاسی شیعی) بود که «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح در رأس آن قرار داشت

این نشست، دو روز پس از تایید نتایج انتخابات پارلمانی اخیر عراق در دادگاه فدرال این کشور و رد درخواست ابطال نتایج این انتخابات،برگزار شد.

پس از این دیدار، رهبر جریان صدر عراق طی پستی در توئیتر از تلاش برای تشکیل یک دولت اکثریت ملی خبر داد. وی نوشت: «یک دولت اکثریت ملی، نه شرقی و نه غربی».

در همین ارتباط، منابع آگاه نیز اخیرا خبر دادند که جریان صدر و چارچوب هماهنگی برای انتخاب رئیس پارلمان و معاونان وی و همچنین پست نخست وزیری عراق به توافق رسیده‌اند (جزئیات بیشتر).

جریان صدر عراق طی انتخابات اخیر، موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

درست است که جریان صدر بیشترین کرسی‌های پارلمانی را در این انتخابات کسب کرده اما برای تشکیل دولت این کرسی‌ها کافی نیست و می‌بایست با سایر گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات، ائتلاف تشکیل دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی