کد خبر: 530714

کره شمالی یک موشک مافوق صوت را با موفقیت آزمایش کرده است ​

رسانه‌های کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کردند که آزمایش موشکی روز چهارشنبه این کشور در واقع پرتاب موفق یک موشک مافوق صوت بوده است.

خبرگزاری دولتی "کی سی ان ای" کره شمالی اعلام کرد: در آزمایش موشکی روز چهارشنبه، یک موشک مافوق صوت پس از ۷۰۰ کیلومتر پرواز بدون خطا به هدف خود برخورد کرد. 

به گزارش ایرنا، به نقل از "نیکی آسیا"، کره شمالی اولین بار در ماه سپتامبر (مهر) سال گذشته میلادی یک موشک مافوق صوت را آزمایش کرده بود و بنابراین به جمعی از کشورهای جهان پیوست که مشغول توسعه این تکنولوژی موشکی هستند. 

خبرگزاری کره شمالی افزود: این موشک همچنین توانایی خود در ترکیب "پرواز چند مرحله‌ای بدون نیروی موتور و مانور عرضی قوی" را نشان داد. 

هایپرسونیک یا موشک‌های مافوق صوت به این معنی است که این نوع موشک‌ها می‌توانند با سرعتی حداقل پنج برابر سرعت صوت (۵ ماخ) یا بیش از ۶۱۰۰ کیلومتر (۳۸۰۰ مایل) در ساعت حرکت کنند. این موشک‌ها می‌توانند در حین پرواز مانور دهند که این امر ردیابی و رهگیری آن‌ها را بسیار دشوارتر از موشک سنتی می‌کند. با کاستن از زمان پرواز، این نوع موشک‌ها فرصت پاسخگویی و واکنش را نیز کاهش می‌دهند. بسته به نوع طراحی، آن‌ها می‌توانند کلاهک هسته‌ای یا معمولی حمل کنند و قادرند تعادل راهبردی را برهم بزنند. 

قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تمام آزمایش‌های موشک بالستیک و هسته‌ای توسط کره شمالی را ممنوع کرده‌اند و تحریم‌هایی علیه این برنامه وضع کرده‌اند. این درحالی است که به گفته مقامات کره جنوبی، نیروهای کره شمالی از چند هفته پیش در حال انجام رزمایش‌های زمستانی بوده‌اند. 

چند ساعت پس از اعلام شلیک موشک کره شمالی، ژاپن اعلام کرد که وزیران خارجه و دفاع این کشور روز جمعه با همتایان آمریکایی خود برای بحث درباره مسائل امنیتی دیدار خواهند کرد. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی