کد خبر: 530550

چین از خورشید هم کپی کرد!

یک راکتور همجوشی هسته‌ای در چین به دمای ۷۰ میلیون درجه سانتی‌گراد رسید

به گزارش رسانه‌های دولتی چین، یک رآکتور همجوشی هسته‌ای در چین با دستیابی به دمای پنج برابر داغ‌تر از خورشید به مدت بیش از ۱۷ دقیقه، رکورد جدیدی را در رسیدن به دمای بالای پایدار ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، «ابررسانای پیشرفته آزمایشی توکاماک» (EAST) که با نام «خورشید مصنوعی» شناخته می‌شود، در این آزمایش به دمای ۷۰ میلیون درجه سانتی‌گراد رسید. 

هدف نهایی از ساخت دستگاه خورشید مصنوعی این است که با شبیه‌سازی واکنش‌های طبیعی که در ستارگان رخ می‌دهد، انرژی پاک تقریبا نامحدود تولید کند.

گونگ شیانزو، پژوهشگر موسسه فیزیک پلاسما آکادمی علوم چین (ASIPP) که آزمایش اخیر را سرپرستی کرده است، می‌گوید: «عملکرد اخیر، مبنایی علمی و آزمایشگاهی قوی برای راه‌اندازی رآکتور همجوشی ایجاد می‌کند.»

پروژه «ابررسانای پیشرفته آزمایشی توکاماک» (EAST) که تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد پوند برای چین هزینه در برداشته است، این آزمایش را تا ماه ژوئن اجرا خواهد کرد.

همجوشی هسته‌ای با هدف نهایی تولید انرژی پاک، سروصدای تبلیغاتی زیادی به پا کرده است، اما با وجود دهه‌ها پژوهش درباره این فناوری، تا تحقق در خارج از آزمایشگاه فاصله زیادی دارد.

این فرایند به سوخت‌های فسیلی نیاز ندارد و برخلاف فرایند شکافت هسته‌ای که انرژی هسته‌ای [در مقیاس] تجاری را تامین می‌کند، مواد پسماند خطرناکی به‌جا نمی‌گذارد. فیزیکدانان همچنین ادعا می‌کنند که خطر فاجعه زیست‌محیطی [نیروگاه‌های همجوشی] بسیار کمتر است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی