کد خبر: 529897

بیم از تقویت قوای نظامی روسیه، موضوع نخست رایزنی بایدن-زلنسکی

رسانه‌ها اعلام کردند که روسای جمهور آمریکا و اوکراین در بحبوحه تقویت قوای نظامی روسیه در مرز با اوکراین، با هم در این زمینه و دیگر موضوعات دوجانبه گفت‌وگو خواهند کرد.

رسانه‌های خبری غروب شنبه به وقت تهران اعلام کردند که روسای جمهور آمریکا و اوکراین فردا یکشنبه در بحبوحه تقویت قوای نظامی روسیه در مرز با اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش فارس، خبرگزاری«ای ان نیوز» به نقل از شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نوشت، که یک مقام کاخ سفید آمریکا با اعلام گفت‌و‌گوی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین گفت که این رایزنی نشان از تعهد آمریکا در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین دارد و قرار است این دو در زمینه تقویت قوای نظامی روسیه در مرز با اوکراین  و تنش زدایی در منطقه گفت‌وگو کنند.

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفت که در گفت‌وگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درباره حمله این کشور به اوکراین هشدار داده است.

وی که در ویلمینگتون این سخنان را مطرح می‌کرد، گفت: «من این را برای رئیس جمهور پوتین شفاف ساختم که در صورت حمله به اوکراین ما تحریم‌های شدیدی علیه روسیه خواهیم داشت و حضورمان در اروپا با متحدان ناتو را افزایش خواهیم داد.»

چند مقام آمریکایی نیز روز جمعه به تشریح تماس تلفنی ولادیمیر پوتین و جو بایدن پرداختند. «جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید درباره این تماس تلفنی گفت: «رئیس جمهور بایدن از روسیه درخواست کرد تنش‌ها در اوکراین را کاهش دهد.»

سخنگوی کاخ سفید مدعی شد: «بایدن تصریح کرد که در صورتی که روسیه تهاجم بیشتری علیه اوکراین انجام دهد، ایالات متحده و متحدان و شرکایش پاسخ قاطعی خواهند داد».

این در حالی است که مقام‌های آمریکا و روسیه ۱۰ ژانویه (دوشنبه ۲۰ دی) قرار است در شهر «ژنو» در سوئیس دیدار و گفت‌وگو کنند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیرا در سخنانی از حمایتهای کشورهای غربی از جاه طلبی‌های نظامی اوکراین شدیدا انتقاد کرد. 

لاوروف  گفت، اعضای ناتو به طور سیستماتیک در حال هل دادن اواکراین به سمت تبدیل شدن به یک پایگاه نظامی علیه روسیه هستند و از قلمروی این کشور برای انجام تمرینات نظامی و رزمایشهای خود استفاده می‌کنند. وی افزود، اگر امسال ۷ رزمایش برگزار کردند، طبق قانونی که پارلمان اوکراین تصویب کرده است آنها در سالهای آینده ۱۰ رزمایش برگزار خواهند کرد و ۱۰ رزمایش برنامه ریزی شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی