کد خبر: 529833

تسای اینگ-وِی، رئیس‌جمهور تایوان:

چین از ماجراجویی نظامی پرهیز کند

رئیس‌جمهور تایوان که مواضع تندی علیه پکن دارد، در سخنرانی به مناسبت سال جدید میلادی به سخنان رئیس‌جمهور چین به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.

در شرایطی که هشدارهای مقام‌های ارشد چین به مسئولان تایوانی درباره تلاش‌های جدایی‌طلبانه ادامه دارد، روسای جمهور چین و تایوان در سخنرانی‌های جداگانه به مناسبت سال جدید میلادی درباره روابط دو سوی تنگه تایوان صحبت کردند.

به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز از سخنرانی روز شنبه (امروز) «تسای اینگ-وِی» رئیس‌جمهور تایوان به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ و اظهارات او در خصوص چین خبر داد.

رئیس‌جمهور تایوان که مواضع تندی علیه چین دارد و بارها بر لزوم «استقلال تایوان» تاکید داشته است، در این سخنرانی اجتناب پکن از «ماجراجویی نظامی» را خواستار شد.

تسای اینگ-وِی اعلام کرد، «ما باید به مقامات پکن یادآوری کنیم که وضعیت را اشتباه ارزیابی نکنند و از گسترش داخلی ماجراجویی نظامی بپرهیزند».

اظهارات رئیس‌جمهور تایوان و اتهام‌زنی او به چین، واکنش مقام‌ ارشد چین را درپی داشت.

سخنگوی دفتر امور تایوان در دولت چین اعلام کرد: «ما مایلیم برای چشم انداز اتحاد مجدد مسالمت آمیز تلاش کنیم اما اگر نیروهای جدایی طلب تایوانی به تحریک و زورگویی ادامه دهند یا حتی از هر خط قرمزی عبور کنند، ما مجبور خواهیم شد که اقدامات قاطعی انجام دهیم».

«ژو فنگ لیان» در ادامه هشدار داد، در پیش گرفتن استقلال فقط تایوان را به «شکافی عمیق» می‌اندازد و «فاجعه عمیق» به بار می‌آورد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی