کد خبر: 529747

داعش همچنان از میادین نفتی سوریه بهره‌برداری می‌کند؟

طبق برخی گزارش‌ها داعش هنوز از میدان‌های نفتی موجود در شمال شرق سوریه بهره‌برداری کرده و فعالان در این مناطق را تهدید می‌کند.

برخی گزارش‌ها حاکی از این هستند که گروه تروریستی داعش با گرفتن حق امتیازهایی از سرمایه‌گذاران نفتی در مناطق شمال شرق سوریه که در کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) هستند، از میدان‌های نفتی سوریه بهره‌برداری می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی۲۱، طبق این گزارش‌ها، داعش کسانی را که حق امتیاز پرداخت نمی‌کنند، تهدید کرده، به محل‌های کار آنها یورش برده و کارگران مستقر در آنجا را به مرگ تهدید می‌کند.

این گروه تروریستی به تازگی بمب دست‌سازی را در مسیر اتوبوس کارگران که در حال بازگشت از کارگاه به منزلشان در حومه دیرالزور بود منفجر کرد که در نتیجه آن ۱۰ تن کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

همچنین داعشی‌ها ماه گذشته میلادی پس از آنکه از سرمایه‌گذاران ایستگاه نفتی ابوحبیبه واقع در حومه شمالی دیرالزور خواستند سهمی از درآمدهای نفتی از این حوزه را به آنها پرداخت کنند، به این ایستگاه یورش بردند.

وزارت دفاع آمریکا اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که برای حفاظت از میدان‌های نفتی موجود در شمال شرق سوریه و جلوگیری از کنترل دوباره داعش بر آنها، طرحی را برای تقویت حضور نظامی خود در آنجا برنامه‌ریزی می‌کند.

مناطق شمال شرق سوریه مخزن اصلی چاه‌های نفت در این کشور است، در این مناطق میدان‌های نفتی بزرگی حاوی ۷۰ تا ۸۰ درصد نفت و گاز سوریه وجود دارند.

طبق گزارش روزنامه ایندیپندنت، درگیری‌ها در سوریه باعث تعطیلی روند استخراج نفت در این منطقه شد، پیش از جنگ روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت در سوریه استخراج می‌شد اما اکنون این عدد حدود ۲۰ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی