کد خبر: 529493

قزاقستان مجازات اعدام را به طور کامل لغو کرد

رئیس جمهوری قزاقستان چهارشنبه شب لایحه حذف مجازات اعدام از قانون جزایی کشور را امضا کرد.

ریاست جمهوری قزاقستان در بیانیه ای اعلام کرد که توکایف لایحه ای را امضا کرد که مجازات اعدام را به طور کامل در کشور لغو می کند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، بر اساس گزارش‌های محلی، هفته گذشته پارلمان قزاقستان لایحه‌ای را تصویب کرد که مجازات اعدام را لغو می‌کند، اقدامی که نشان‌دهنده تغییر سیاست قابل توجهی برای این کشور آسیای مرکزی است.

این قانون به طور کامل مجازات اعدام را از قانون جزایی قزاقستان مستثنی کرد.

در ۲ ژانویه (۱۳ دی) سال جاری نیز توکایف فرمانی را برای تصویب دومین پروتکل اختیاری سازمان ملل متحد به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی امضا کرد.

توکایف خرداد ماه سال ۹۸ به عنوان رئیس جمهوری جدید قزاقستان سوگند یاد کرد و رسما تبدیل به دومین رئیس جمهوری تاریخ این کشور شد.

وی که بعد از استعفای ۲۰ مارس (۲۹ اسفند گذشته) نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری این کشور به عنوان رئیس مجلس سنا در پارلمان این کشور، بطور موقت رئیس دولت شده بود، در انتخابات ۱۰ ژوئن (۱۹ خرداد) شرکت کرد و پیروز این میدان شد.

توکایف در صحبت‌هایی در مراسم تحلیفش گفت: من رسما سوگند یاد می کنم تا صادقانه به مردم کشور قزاقستان خدمت کنم، پیروی اکید از قانون اساسی و دیگر قوانین قزاقستان داشته باشم، حقوق و آزادی های شهروندان را تضمین کنم و با تبعید از وجدانم وظایف عالی محول شده به من به عنوان رئیس جمهوری جدید قزاقستان را عملی سازم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی