کد خبر: 529307

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

طرح مسکو درباره توقف گسترش ناتو غیرقابل قبول است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک مصاحبه طرح پیشنهادی روسیه برای ارائه تضمین امنیتی درباره توقف گسترش ناتو را «کاملا غیرقابل قبول» خواند.

در شرایطی که مسکو در حال رایزنی با واشنگتن و غربی‌ها درباره طرح پیشنهادی اخیر خود است، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با درخواست‌های روسیه به شدت مخالفت کرد.

به گزارش فارس، بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با روزنامه «دی ولت» طرح پیشنهادی روسیه درباره ضمانت‌های امنیتی با موضوع توقف گسترش ناتو و اتحادیه اروپا به سمت شرق را رد کرد.

وی به این رسانه آلمانی گفت: «درخواست در مورد تضمین‌های امنیتی و توقف گسترش اتحادیه اروپا و ناتو به سمت شرق صرفا یک دستور کار روسیه با شرایط کاملا غیرقابل قبول به ویژه در مورد اوکراین است».

روسیه در تاریخ ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) طرح پیشنهادی خود با موضوع تضمین‌های امنیتی متقابل در اروپا با آمریکا و ناتو و عدم استقرار موشک‌‎های میان برد و کوتاه برد را ارائه داد. در این طرح خواسته شده که ناتو از گسترش بیشتر به سمت شرق هم اجتناب کند.

چندی قبل »سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه ضمن هشدار درخصوص عواقب عدم ارائه تضمین امنیتی گفته بود: «ناتو در نظر دارد به‌طور مداوم با زیرساخت‌های نظامی و انواع مختلفی از تسلیحات از جمله مدرن‌ترین و دقیق‌ترین آن‌ها و سلاح‌های دوربرد به مرزهای ما نزدیک شود که بدون شک یک عامل هشدار و مولفه ثبات‌زدایی در اوضاع نه فقط اروپا بلکه مقیاس وسیع‌تری از اروپا-اقیانوس اطلس خواهد بود».

وی افزود: «در صورت عدم تضمین امنیتی ناتو به روسیه درخصوص گسترش به سمت شرق»، دو طرف دچار «رویارویی» خواهند شد. معاون وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد، در صورتی که ناتو موشک‌های میان‌برد اتمی خود را در شرق اروپا مستقر کند، روسیه نیز دست به اقدام مشابه خواهد زد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی