کد خبر: 528980

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه:

پذیرش ضرب‌الاجل‌های غرب تحقیرآمیز است

بیش از این رفتار کشورهای غربی را تحمل نمی کنیم

وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه پذیرش ضرب‌الاجل‌های کشورهای غربی برای مسکو تحقیرآمیز است، به ناتو هشدار داد که از عضویت کشورهای اوکراین و گرجستان صرف نظر کند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست از تصمیم خود مبنی بر پذیرش اوکراین و گرجستان در این ائتلاف صرف نظر کند.

به گزارش فارس، ریابکوف در مصاحبه با یک نشریه روسی، توضیح داد مسکو از ناتو می‌خواهد رسماً تصمیم سال ۲۰۰۸ خود مبنی بر اینکه اوکراین و گرجستان روزی بتوانند به این ائتلاف بپیوندند را پس بگیرد.

به نوشته وبگاه شبکه «ریانووستی»، وی در ادامه اظهار داشت: «ما کاملاً قاطعانه می‌گوییم که خواستار عقب نشینی رسمی از تصمیم نشست بخارست (ناتو) عضویت اوکراین و گرجستان به عضویت ناتو هستیم. ما می‌گوییم که گسترش بیشتر ناتو باید اساساً منتفی شود».

این مقام روس همچنین افزود که تمام فعالیت‌های ناتو باید به مواضعی که در زمان امضای قانون اساسی روسیه و این ائتلاف نظامی وجود داشت بازگردانده شود.

بر اساس این گزارش، ریابکوف در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد که روسیه هنوز پاسخ مشخصی از آمریکا در مورد آغاز گفتگوهای دوجانبه دریافت نکرده است.

وی در این‌باره توضیح داد: «فدراسیون روسیه هنوز منتظر پاسخ ایالات متحده برای آغاز گفتگوی دوجانبه است. ما هنوز منتظر پاسخ مشخص طرف آمریکایی درباره زمان آمادگی آنها برای گفتگوی دوجانبه با ما، هستیم».

به نوشته ریانووستی، این دیپلمات روس همچنین تاکید کرد موضوع پیوستن اوکراین به ناتو برای روسیه، اگر مهمتر از خود اوکراین نباشد، به همان اندازه مهم است.

ریابکوف در ادامه با بیان اینکه پیروی از ضرب‌الاجل‌های غرب برای روسیه تحقیرآمیز است، گفت: «غرب باید بداند که برآورده کردن شروط غرب آنهم در حالی که در نیمه راه هستند، برای ما تحقیرآمیز است».

وی ادامه داد: «مسکو موافق نیست که پیشنهاداتش در مورد تضمین‌های امنیتی مربوط به تغییر مرزها باشد، طرف روسی در مورد پارامترهای امنیتی صحبت می‌کند و نه در مورد تقسیم جهان به حوزه های نفوذ».

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادات تضمینی بخشی از سیاست احیای اتحاد جماهیر شوروی است یا خیر، گفت: «بازگشتی به گذشته وجود ندارد، زمان گذشته است».

به نوشته ریانووستی، ریابکوف تاکید کرد: «اما نمی‌توان دیدگاه همکاران طرف مقابل را تحمل کرد که همه چیز باید طبق الگوی آنها ادامه یابد و گرایش‌هایی که برای ما مخرب بود تشدید شود».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بر لزوم توقف پیشروی و گسترش ناتو به سمت شرق تاکید کرد.

این دیپلمات روس تصریح کرد: «فدراسیون روسیه باید به حرکت ناتو به سمت شرق پایان دهد و اوکراین را از پیوستن به این ائتلاف محروم کند».

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی