کد خبر: 528543

نخست وزیر ارمنستان:

بدون کنترل و عوارض گمرکی به باکو جاده نمی‌دهیم

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان با ارائه جاده‌ به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی هرگز موافقت نخواهد کرد.

نخست وزیر ارمنستان در یک  نشست مطبوعاتی گفت، ارمنستان با ارائه جاده‌ای به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی موافقت نخواهد کرد.

به گزارش فارس، به نوشته وبگاه «رادیو ارمنستان» «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در پاسخ به این سئوال که چرا امکان دستیابی به توافق در ارتباط جاده‌ای وجود ندارد و آیا باکو خواسته جدیدی  مطرح کرده که برای ارمنستان غیرقابل قبول است ، گفت: «قبل از نشست بروکسل خطوط قرمز از منظر ارمنستان را در نظر گرفته بودم. طبق آن ما هیچ پیشنهاد را نمی‌پذیریم».

وی افزود: «توافقی که در مورد ارتباطات ریلی در بروکسل حاصل شد، در واقع پایان مذاکرات سوچی بود و آنچه ما در آنجا ثبت کردیم این بود که گمرک و کنترل مرزی در هر دو طرف عمل خواهد کرد که برای ما و برای  جمهوری آذربایجان قابل قبول است .»

نخست وزیر ارمنستان تاکید کرد که موضع ایروان در مورد جاده ها بدون تغییر باقی مانده است.

وی افزود: «اول موضوع مقررات قانونی است. اگر در مسائل حقوقی به توافق برسیم، بقیه مسائل فنی هم‌ حل می‌شود. در بیانیه سه جانبه آمده است که باید جاده‌ای وجود داشته باشد که مناطق غربی جمهوری آذربایجان را به نخجوان وصل کند اما من می‌خواهم نگاه را تغییر دهیم زیرا این در دیدگاه مبتنی بر باز شدن ارتباطات منطقه‌ای اتفاق می افتد».

پاشینیان گفت: «تفاوت این است که ما این را نه تنها به‌عنوان یک جاده مستقیم که بخش‌های غربی آذربایجان را به نخجوان متصل می‌کند، بلکه یک جاده ترانزیتی بین‌المللی جدید می‌بینیم که ارمنستان نیز به آن علاقه‌مند است».

وی افزود: «در این شرایط است که ما ساخت جاده جدیدی را که از نظر ما مسیر احتمالی ارتباط بین‌المللی خواهد بود، منتفی نکرده و می‌پذیریم. هدف ما گسترش پروژه شمال-جنوب به شرق-غرب نیز یعنی نوعی چهار راه است که اهمیت آن مسیر را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.»

دبیر شورای امنیت ارمنستان نیز اخیرا گفت که ارمنستان بارها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید کرده است که تنها با رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت کرده است.

 «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ارمنستان در مصاحبه با «صدای آمریکا» گفت که ارائه یک کریدور به جمهوری آذربایجان هرگز در ارمنستان مورد بحث قرار نگرفته و این موضوع را «جعلی» توصیف کرد.

وی در این زمینه گفت، مقام‌های  جمهوری آذربایجان بارها این سوال را در مورد کریدور از طریق استان «سیونیک» در جنوب ارمنستان که نخجوان را به سایر مناطق  جمهوری آذربایجان متصل می‌کند، مطرح کرده اند. با این حال، ارمنستان بارها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید کرده است که تنها با رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی