کد خبر: 528515

«اعتمادآنلاین» بررسی می‌کند:

آیا دولت سوریه در حال تغییر جهت به سمت سیاست‌های شورای همکاری است؟

هرچند آشتی ملی خواسته تمامی دلسوزان سوریه است و ثبات و امنیت هم هدف اصلی تمامی مدافعان سوریه، اما شنیدن آن از زبان کسانی که تا چندی پیش خود از عاملان اختلاف و برهم زدن ثبات در سوریه بودند به همان اندازه که امیدوارکننده است، تعجب‌آور هم هست.

سیدعماد حسینی- در حالی که رسانه‌های عربی از اعلام عفو عمومی دولت سوریه صحبت می‌کنند، یک روزنامه معروف عربی اعلام کرد وقت آن فرا رسیده تا سوریه به سمت ثبات و آرامش پیش رود. 

هرچند آشتی ملی خواسته تمامی دلسوزان سوریه است و ثبات و امنیت هم هدف اصلی تمامی مدافعان سوریه، اما شنیدن آن از زبان کسانی که تا چندی پیش خود از عاملان اختلاف و برهم زدن ثبات در سوریه بودند به همان اندازه که امیدوارکننده است، تعجب‌آور هم هست. 

به هر روی همزمان با آغاز به کار جلسه مشترک هیات‌های هماهنگی سوری و روس برای بازگشت آوارگان سوریه و تاکید دو طرف بر اهمیت تامین شرایط مناسب به منظور بازگشت آنها، روزنامه اماراتی الخلیج هم بر ضرورت فراهم شدن زمینه ثبات و امنیت در سوریه تاکید کرد، ثبات و آرامشی که ابوظبی سالیان گذشته نقش عمده‌ای در برهم خوردن آن داشت. 

این روزنامه اماراتی در یکی از سرمقاله‌های اخیر خود با اشاره به هفدهمین نشست آستانه که در شهر نور سلطان پایتخت قزاقستان برگزار شد، تاکید کرد این نشست نتیجه متفاوتی نسبت به نشست‌های گذشته نداشته است، این در حالی است که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ابراز امیدواری کرد روند سیاسی در این کشور دستخوش پیشرفت شود. 

ظاهراً یکی از گام‌‌هایی که پیشرفت تلقی می‌شود، بازگشت روابط دمشق با پایتخت‌های عربی و به خصوص حوزه جنوبی خلیج فارس است که می‌تواند منجر به بازگشت سوریه به کرسی تعلیق‌شده‌اش در اتحادیه عرب هم بشود. 

امروز ظاهراً کشورهایی همچون امارات متحده که خود از حامیان اصلی اغتشاش و ناامنی در سوریه بودند نیز بعد از 11 سال جنگ داخلی خانمان‌سوز دریافته‌اند که آنچه را با جنگ خانگی و کشمکش‌های منطقه‌ای و خلق و حمایت از جریان‌های تروریستی همچون داعش قصد داشتند تحقق بخشند و در آن ناکام ماندند، می‌توانند از طریق راهکارهای سیاسی و اقتصادی محقق کنند و زاویه مواضع دولت سوریه راتغییر دهند. 

اینکه بعد از گذشت یک دهه جنگ و درگیری، که منجر به ویرانی بیش از نیمی از سوریه شده و این کشور را یک قرن به عقب بازگردانده، سخن گفتن از ثبات و آرامش چقدر می‌تواند التیام‌بخش زخم‌های مردم این کشور باشد و تا چه حد می‌تواند تمام فجایع و زیان‌های آنها را جبران کند، جای حرف و حدیث زیادی دارد که در این مجال نمی‌گنجد. 

با این همه، عربستان سعودی از یک سو و امارات متحده عربی از سوی دیگر مدتی است که اسب باخته خود را رها کرده و بار دیگر بر ادامه بقای بشار اسد شرط‌بندی می‌کنند و گرچه می‌کوشند با تزریق سرمایه‌های هنگفت راه خود را به سوی ساختار حاکمیت سوریه دوباره هموار کنند، اما تصور نمی‌شود این عادی‌سازی روابط، حداقل در بعد سیاسی، با فشردن یک دکمه و به روش دلار درمانی در کوتاه‌مدت حل شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی