کد خبر: 528234

ادعای سی‌ان‌ان:

عربستان سعودی در حال ساختن موشک‌های بالستیک است

یک رسانه آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها در این کشور ادعا کرد، عربستان سعودی با کمک چین در حال ساختن موشک‌های بالستیک است.

شبکه «سی‌ان‌ان» در گزارشی ادعا کرد، گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که عربستان سعودی با کمک چین در حال ساختن موشک‌های بالستیک است».

به گزارش فارس، سی‌ان‌ان روز پنجشنبه (امروز) در خبری اختصاصی ادعایی درباره اقدام عربستان سعودی برای ساختن موشک‌های بالستیک با کمک چین منتشر کرد.

در ابتدای این گزارش به نقل از سه منبع اطلاعاتی آمده است: «عربستان سعودی در گذشته موشک‌های بالستیک از چین خریداری کرده است اما تا حالا خودش هرگز قادر به ساخت موشک‌ها نبوده است».

سی‌ان‌ان ادامه داد: «تصاویر ماهواره‌ای به‌دست‌آمده توسط سی‌ان‌ان همچنین نشان می‌دهد که پادشاهی (عربستان سعودی) در حال حاضر سلاح‌ها را حداقل در یک مکان تولید می‌کند».

دو منبع مطلع از تازه‌ترین ارزیابی‌های اطلاعاتی به این رسانه خبر دادند، مقام‌های ایالات متحده در سازمان‌های متعدد از جمله شورای امنیت ملی در کاخ سفید، در ماه‌های اخیر در مورد اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای (محرمانه‌ای) که از انتقال چندگانه فناوری موشک‌های بالستیک در مقیاس بزرگ بین چین و عربستان سعودی خبر می‌دهد، مطلع شده‌اند».

در گزارش سی‌ان‌ان روی مواجهه دولت آمریکا با «پرسش‌های فزاینده» ناشی از همکاری ادعایی عربستان سعودی و چین در حوزه موشکی دست گذاشته و آن را به ادعاهای واشنگتن برای مقابله با برنامه موشکی ایران ربط داده است.

طبق ادعای این گزارش، «دولت بایدن اکنون با پرسش‌های فزاینده‌ای مبنی بر اینکه آیا پیشرفت‌های موشکی بالستیک (عربستان) سعودی می‌تواند به طور چشمگیری پویایی قدرت منطقه‌ای را تغییر دهد و تلاش‌ها برای گسترش مفاد توافق هسته‌ای با ایران به‌منظور محدود کردن فناوری موشکی خود را پیچیده‌تر کند، مواجه است؛ (تقویت مفاد برجام) هدف مشترک عربستان سعودی، آمریکا، اروپا، اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج (فارس) است».

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی