کد خبر: 528133

شویگو، وزیر دفاع روسیه:

نیروهای مسلح روسیه ضامن برقراری صلح در قره باغ هستند

وزیر دفاع روسیه گفت که پرسنل نیروهای مسلح این کشور ضامن برقراری امنیت و صلح در منطقه قره باغ کوهستانی هستند.

وزیر دفاع روسیه بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران گفت که پرسنل ارتش این کشور ضامن بقای صلح در قره باغ هستند.

​به گزارش فارس، به گزارش خبرگزاری «آرمنا پرس» «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در نشست عمومی شورای عمومی وزارت دفاع روسیه گفت که پرسنل نیروهای مسلح این کشور ضامن  برقراری صلح در قره باغ کوهستانی هستند.

وی گفت: «بیش از یک سال است که نیروهای حافظ صلح روسیه شرایطی را برای برقراری یک زندگی مسالمت آمیز در قره باغ کوهستانی و مناطق همسایه و کمک به احیای روابط بین  جمهوری آذربایجان و ارمنستان فراهم کرده اند. در حال حاضر هیچ حادثه جدی ثبت نشده است.»

نبرد سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای «نیکل پاشینیان»، رئیس جمهور ارمنستان، «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پایان یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش آفرینی کرد.

از آن موقع تاکنون نیروهای صلح بان روسیه در مناطق مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مستقر هستند. 

روسیه در روزهای گذشته نیز با پادرمیانی زمینه آزاد سازی دو نظامی اسیر جمهوری آذربایجان را فراهم کرد. وزارت دفاع ارمنستان در این زمینه اعلام کرد، در ۱۸ دسامبر (شنبه ۲۷ آذر) ۲۰۲۱، دو «نظامی متجاوز» نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان بعد از عبور از مرز، از سوی  نیروهای مرزبانی یکی از واحدهای نظامی وزارت دفاع ارمنستان بازداشت شدند. در ۲۰ دسامبر (دوشنبه ۲۹ آذر) با میانجیگری روسیه، نظامیان مذکور به دلایل بشردوستانه به جمهوری آذربایجان بازگردانده شدند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی