کد خبر: 528045

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خبر داد:

از سرگیری مذاکرات وین پیش از پایان سال جاری میلادی

وزیر امور خارجه روسیه گفت، مذاکرات وین پیش از پایان سال جاری میلادی از سر گرفته خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت مذاکرات وین پیش از پایان سال جاری میلادی از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش فارس، لاوروف در مصاحبه با شبکه «راشا تودی» گفت، دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ در وین پیش از اتمام سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و فرصت خوبی برای احیای برجام وجود دارد.

لاوروف در پاسخ به سوالی درباره تعلل آمریکا بابت گفت‌وگو با روسیه درباره پیشنهادات تضمین امنیتی به مسکو گفت: «طرح ابتکاری ما نادیده نگرفته است. رئیس جمهور [ولادیمیر] پوتین روز گذشته بیان داشت در گفت‌وگوی تصویری اخیر با رئیس جمهور [جو] بایدن این موضوع را به بحث گذاشته است».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «بایدن تمایل خود را نسبت در نظر گرفتن نگرانی‌های روسیه ابراز کرد. ما دیدگاه خود را در این زمینه که توافق چگونه میسر خواهد بود به بحث گذاشتیم. ما پیشنهادات خود درباره تضمین امنیتی بین روسیه و آمریکا و پیشنهاد مشابه دومی بین روسیه و ناتو را ارائه کردیم».

لاوروف با انتقاد از لفاظی‌های «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو درباره پشنهادات مسکو گفت: «بعد از گفت‌وگوهای اخیر نتیجه بر این شد که دور اول رایزنی‌ها بین مسکو و واشنگتن درباره پیشنهادات روسیه ابتدای سال آینده میلادی انجام شود».

او در ادامه گفت: «پوتین اخیراً با صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه گفت‌وگو داشته و آن‌ها نیز علاقه نشان دادند و رئیس جمهور پوتین گفت که ضمانت امنیتی را با گروه "OSCE" در میان خواهیم گذاشت».

لاوروف افزود: «شاهد این هستیم که تنش‌زایی ناتو در اطراف [مرزهای] ما امری متداوم شده و ناتو به مرزهای ما نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین ما به یک ضمانت حقوقی نیاز داریم که آمریکا مانند توافق‌های قبلی نتواند به راحتی آن‌ها را نقض کنند. روسیه به‌دنبال جنگ نیست اما از امنیت خود اطمینان حاصل خواهد کرد».

وزیر امور خارجه روسیه درباره پیروزی‌های چپ‌گرایان در انتخابات کشورهای آمریکای لاتین گفت: «آمریکای لاتین طی دهه‌های اخیر تحولات زیادی را تجربه کرده است. روسیه مایل است فارغ از ترجیحات سیاسی چپ یا راست، با هر کشوری روابط سازنده داشته باشد. ما بر خلاف ایالات متحده، آمریکای لاتین را زمینی برای بازی ژئوپولیتیک نمی‌بینیم».

لاوروف ابراز امیدواری کرد: «شاهد هستیم که آمریکا در حال اتخاذ رویکرد عمل‌گرایانه‌تری در قبال توسعه آمریکای لاتین بوده و به‌طور ویژه در حال اتخاذ دیدگاه متفاوتی درباره ونزوئلا است و آن‌ها ناچار خواهند بود گفت‌وگو با رئیس جمهور [نیکلاس] مادورو را حفظ کنند».

او درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نیز گفت: «متأسفانه طرف آمریکایی درحال تحریف واقعیت‌ها بوده همانطور که گفتم ناتو در حال نزدیک شدن به مرزهای روسیه بوده و مسکو را درخصوص تشدید تنش سرزنش می‌کند. به‌طور مشابهی، دولت [دونالد] ترامپ نیز از توافق‌های زیادی از جمله قطعنامه مربوط به برجام در شورای امنیت و خود برجام خارج شد و حالا [می‌گویند که] ایران مقصر است».

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: «اما در واقع به‌مدت بیش از یک سال، هیچ گامی خلاف تعهدات برجام برنداشت و به محض اینکه روشن شد که تصمیم ترامپ روشن است، ایران پایبندی به برجام به شکلی متفاوت را شروع کرد و فقط تعهدات داوطلبانه خود را تعلیق کرد و بعد آن‌ها اعلام کردند سانتریفیوژهای دارای فناوری‌های پیشرفته‌تری را مورد استفاده قرار دادند و گفتند به محض اینکه آمریکا به توافق برگردد، ایران نیز همین کار را خواهد کرد

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی