کد خبر: 527733

وانگ یی، وزیر خارجه چین:

تایوان سرانجام به وطن بازمی‌گردد/ از تقابل با آمریکا هراسی نداریم

وزیر خارجه چین با بیان اینکه تایوان بالاخره به سرزمین اصلی این کشور ملحق می‌شود، گفت پکن از تقابل و رویارویی با واشنگتن نیز نمی‌هراسد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین امروز (دوشنبه) ضمن تاکید مجدد بر عزم پکن برای تحت کنترل درآوردن تایوان، وعده داد که این جزیره بالاخره به سرزمین اصلی چین ملحق خواهد شد.

به گزارش فارس، وانگ طی سخنرانی در پکن با تشبیه تایوان به «یک مسافر» سرگردان، گفت این جزیره نهایت به خانه باز خواهد گشت و مهره شطرنج برای بازی کشورهای غربی نیست.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی اظهار داشت که علت تنش‌های کنونی بین چین و تایوان، تلاش‌های دولت تایپه برای «تکیه به ایالات متحده برای استقلال» و تلاش آمریکا و سایر کشورها برای «استفاده از تایوان جهت کنترل چین» است.

وزیر خارجه چین در این‌باره توضیح داد: «این اقدامات انحرافی است که وضعیت موجود را تغییر داده و صلح در تنگه تایوان را تضعیف کرده و اجماع جامعه بین‌المللی و هنجارهای اساسی روابط بین‌الملل را نقض کرده است».

بر اساس این گزارش، وانگ تصریح کرد که چین برای پاسخ به این تحریکات، چین «اقدامات متقابل قهرآمیزی» برای «شوک‌دادن به استکبار» و کسانی که به دنبال استقلال رسمی تایوان هستند، اتخاذ کرده است.

به نوشته رویترز، او ادامه داد: «تایوان مسافر سرگردانی است که در نهایت به خانه باز می‌گردد، نه مهره شطرنجی که دیگران از آن استفاده کنند. چین باید دوباره متحد شود و خواهد شد».

وزیر خارجه چین در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد که پکن از رویارویی با آمریکا نمی‌ترسد، اما از همکاری سودمند برای طرفین و رقابت مثبت، استقبال خواهد کرد.

بر این اساس، وانگ همچنین اظهار داشت که مشکلات در روابط دوجانبه چین و آمریکا به دلیل «قضاوت نادرست استراتژیک» طرف آمریکایی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی