کد خبر: 527057

بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

اگر روسیه به اوکراین حمله کند، پاسخ خواهیم داد

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که این اتحادیه به دنبال کاهش تنش‌ها میان اوکراین و روسیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک است.

اعتمادآنلاین| جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در سخنرانی‌ای در پارلمان اروپا گفت که علی‌رغم اعلامیه روسیه مبنی بر اینکه تحرکات نظامی‌اش در مرز خود اتفاق می‌افتد، نگرانی اوکراین از تحرکات نظامی روسیه به دلیل اقدامات پیشین مسکو عادی است.

به گزارش ایسنا، بورل در این رابطه گفت: امروز امیدواریم که تنش‌ها کاهش یابند و از هرگونه بحرانی که می‌تواند بر استقلال اوکراین تاثیر بگذارد، جلوگیری شود.

وی گفت: ما از روسیه می‌خواهیم که برای اعمال توافق مینسک مسؤولیت قبول کند. ما برای اتخاذ هرگونه تدابیری در هر زمان تعلل نخواهیم کرد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: ما باید توانایی‌های اوکراین را تقویت کنیم، انتظار بهترین‌ها را بکشیم و خود را برای بدترین اتفاقات آماده کنیم.

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا تصریح کرد: شکی در آن نیست که هر زمان که لازم باشد پاسخ خواهیم داد؛ اما ما نمی‌خواهیم شرایط را وخیم‌تر کنیم. ما می‌خواهیم که از طریق کانال‌های دیپلماتیک از تنش‌ها بکاهیم.

اوکراین در آوریل سال 2014 میلادی کمپین نظامی را علیه جدایی طلبان جنوب شرق اوکراین آغاز کرد که روی کار آمدن دولت مرکزی کی‌یف را به دنبال یک کودتای تحت حمایت آمریکا قبول نداشتند. سازمان ملل برآورد می‌کند که در درگیری‌های اوکراین بیش از 9000 تن کشته شده‌اند.

اطلاعات ارتش اوکراین مدعی است که مسکو برای حمله در اوایل 2022 آماده می‌شود. مقامات آمریکا، ناتو و اوکراین گفته‌اند که نیروهای روسیه در مقابل مرز اوکراین تجمع کرده‌اند. روسیه نیز ضمن رد این ادعا، آن را پروپاگاندای "ستیزه‌جویانه" آمریکا خوانده است.

ساعاتی پیش، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد آنالنا بربوک، وزیر خارجه جدید آلمان با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درخصوص بحران اوکراین به گفت‌وگو پرداخته و تاکید کرده که نباید تمامیت ارضی اوکراین نقض شود.

وزارت خارجه آلمان عنوان کرد که در این تماس، برلین خواهان گفت‌وگوهای "صادقانه و بی‌پرده" با مسکو شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی