کد خبر: 527038

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره سونامی کرونا قبل از کریسمس

سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت هشدار داد جهان با سونامی کرونا به دلیل شیوع مشترک سویه‌های دلتا و اُمیکرون مواجه است.

اعتمادآنلاین| «ماریا ون کرخوف» سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد جهان با سونامی ابتلا به کرونا به دلیل شیوع مشترک دلتا و اُمیکرون مواجه است.

به گزارش فارس، به گزارش شبکه «راشا تودی»، در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در روزنامه اسپانیایی El Pais منتشر شد، ون کرخوف این نگرانی را مطرح کرد که واکسیناسیون به تنهایی برای کنترل شیوع دو سویه بسیار قابل انتقال ویروس کرونا کافی نیست.

وی در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم ما با سونامی ابتلا در جهان، هم دلتا و هم اُمیکرون مواجه هستیم. واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست. واکسیناسیون از بیماری‌های جدی و مرگ جلوگیری می‌کند، اما به طور کامل مانع ابتلا نمی‌شود.

این مقام سازمان جهانی بهداشت با اشاره به وضعیت اروپا هشدار داد: انتظار می‌رود که اُمیکرون بتواند تا حدی از واکنش ایمنی فرار کند.

او با ترغیب دولت‌ها به واکنش پیشگیرانه به خطر ناشی از سویه‌های جدید کروناویروس، گفت که آن‌ها نباید منتظر افزایش تعداد بستری‌ها برای اقدام باشند، زیرا سویه‌های موجود همین حالا هم اثرگذاری ویرانگر خود را آغاز کرده‌اند.

وی با ابراز نگرانی از تأثیر سویه جدید اُمیکرون اذعان کرد که سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر اطلاعات بسیار محدودی دارد و افزود: اگر می‌خواهیم این ویروس را در سال 2022 از بین ببریم، همچنان باید محتاط باشیم. ما باید انتقال را به سطوح پایین کاهش دهیم، از بیماری‌های جدی با واکسیناسیون اجتناب کنیم و به درمان پیشگیرانه دست یابیم. سال 2022 باید سالی باشد که ما این کار را انجام می‌دهیم.

سویه جدید ویروس کرونا اولین بار در آفریقای جنوبی و کشورهای واقع در جنوب قاره آفریقا شناسایی شد. اُمیکرون از زمانی شناسایی در نوامبر، تقریباً در 60 کشور گسترش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده تحلیل‌ها نشان می‌دهد جهش‌های موجود در سویه اُمیکرون فعالیت‌های خنثی‌کننده آنتی‌بادی‌ها و در نتیجه ایمنی طبیعی بدن را کاهش می‌دهد. با این حال، این سازمان جهانی گفته که به اطلاعات بیشتری برای تعیین میزان اثربخشی واکسن‌ها علیه سویه اُمیکرون نیاز است.

تاکنون دستکم 15 کشور اروپایی، ابتلا به سویه جدید را ثبت کرده‌اند. سازمان بهداشت اتحادیه اروپا نیز هشدار داده که طی ماه‌های آتی، نیمی از موارد ابتلا به کرونا مربوط به سویه اُمیکرون خواهد بود.

اروپا در نیمه دوم سال جاری میلادی،‌ به طور متوسط روزانه 359 هزار ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده، این در حالی است که این تعداد در نیمه نخست سال جاری میلادی 241 هزار ابتلا در روز بوده است.

دانشکده بهداشت لندن هشدار داده که اُمیکرون در انگلیس در حال گسترش است و می‌تواند باعث مرگ 75000 نفر دیگر در انگلیس شود، مگر اینکه محدودیت‌های شدیدتر اعمال شود.

در انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی افزایش سطح هشدار از سطح سه تا چهار توصیه شده و این بدان معنی است که آن‌ها انتقال ویروس را بالا ارزیابی می‌کنند.گفته شده که بر اساس شواهد اولیه، اُمیکرون بسیار سریعتر از سویه دلتا گسترش می‌یابد.

همچنین یک متخصص سرشناس ویروس‌شناسی هشدار داده که 32000 نفری که انتظار جشن کریسمس و سال نو را در آمریکا دارند، قبل از آن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

اظهارات دکتر «گرگوری پولند» در حالی مطرح شده که توالی نشان می‌دهد سویه جدید اُمیکرون کرونا به نیمی از کل ایالت‌های ایالات متحده راه یافته است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی