کد خبر: 526734

رشد کشت و تجارت تریاک در افغانستان، با روی کار آمدن طالبان

تعداد افغان‌هایی که در مواجهه با فقر شدید به تولید افیون و مواد مخدر روی آورده‌اند، به شدت رشد داشته است و با وجود وعده‌های طالبان، به نظر نمی‌رسد آنها با پرورش موادمخدر سودآر مخالفتی داشته باشند.

اعتمادآنلاین| پرورش خشخاش به عنوان یک گیاه دارویی، سابقه دور و درازی در تاریخ افغانستان دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، در آخرین فصل برداشت که ژوئیه به پایان رسید، حدود 6800 تن تریاک در افغانستان تولید شد. براساس تازه‌ترین گزارش دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل، این آمار افزایش هشت درصدی نسبت به سال 2020 نشان میدهد.

براساس این گزارش، افغانستان 85 درصد تولید جهانی مواد مخدر را در دست دارد و مواد افیونی افغانستان مورد استفاده 80 درصد از مصرف کنندگانی جهانی است.

این دفتر سازمان ملل محاسبه کرده است که تجارت افیون در سال 2021 بین 1.8 میلیارد دلار تا 2.7 میلیارد دلار (1.6 میلیارد یورو و 2.4 میلیارد یورو) برای افغانستان درآمد داشته که حدود یک دهم تولید اقتصادی افغانستان است.

این آژانس سازمان ملل اعلام کرد، از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در اوت 2021 و ایجاد فضای عدم اطمینان اقتصادی ناشی از آن، قیمت افیون در ماه اوت و سپتامبر به بالاترین حد خود رسیده است. در این گزارش آمده است: «این انگیزه برای کشت خشخاش را تقویت می‌کند.»

یک افسر سابق ارتش افغانستان که خواست نامش فاش نشود، گفت: تولید مخدر در افغانستان همچنان افزایش خواهد داشت. پرورش خشخاش یک راه امن برای درآمدزایی کشاورزان و افراد بیکار است که اکنون در حال بازگشت از شهرها به روستاها هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی