کد خبر: 526395

پلیس نیویورک اعلام کرد:

افزایش بیش از سه برابری جرائم ناشی از نفرت علیه آسیایی‌تبارها در آمریکا

پلیس نیویورک اعلام کرد جرائم ناشی از نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی تبار در این شهر، نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

اعتمادآنلاین| پلیس نیویورک اعلام کرد جرائم ناشی از نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی تبار در این شهر بیش از سه برابر افزایش یافته است.

به گزارش فارس، به نوشته پایگاه خبری «هیل»، هیأت بررسی جرائم ناشی از نفرت پلیس نیویورک می‌گوید، چنین جرائمی علیه آسیایی‌تبارها در سال 2020، 28 مورد بود که در سال 2021 به 129 مورد رسیده است.

این هیأت در نشستی خبری اعلام کرد، به‌طور کلی از آغاز سال جاری میلادی، نزدیک به 500 مورد جرائم ناشی از نفرت در نیویورک رخ داده که نزدیک به 250 مورد آن به بازداشت فرد خاطی منتهی شده است. این آمار نسبت به سال 2020 با افزایشی 106 برابری مواجه شده است.

«راسل جیونگ» مدیر گروه «توقف نفرت علیه آسیایی‌تبارهای آمریکا» می‌گوید آمار منتشر شده از سوی پلیس نیویورک «با افزایش کلی نژادپرستی علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار همخوانی دارد».

جیونگ افزود:‌‌ «این آمار با افزایش جرائم در خلال همه‌گیری [ویروس کرونا] نیز مطابقت دارد و نشان از این دارد که جامعه آسیایی‌تبار آمریکا با احتمال بیشتری این جرائم را گزارش کرده‌اند».

او در ادامه گفت، مقامات هردو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا در اتخاذ سیاست‌هایی علیه آسیایی‌تبارها دست دارند که می‌توانند این جرائم را شعله‌ور کنند.

جیونگ گفت: «لفاظی‌ها علیه چین و سفید برتر پنداری که بر تمام بخش‌های جامعه تأثیر می‌گذارد و این تصویر را از آسیایی‌ها به نمایش می‌گذارد که آن‌ها در کشور (آمریکا) یا در محله بیگانه هستند».

در پی افزایش چشمگیر جرائم ناشی از نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، اردیبهشت امسال مجلس سنای آمریکا لایحه جدیدی را تصویب کرد.

نتایج تحقیقات مرکز مطالعات نفرت‌پراکنی و افراط‌گرایی در کالیفرنیا نشان می‌دهد در شانزده شهر بزرگ آمریکا جرائم مرتبط با تعصبات نژادپرستانه، به‌طور کلی هفت درصد کاهش داشته اما این جرائم علیه آسیایی‌تبارها 149 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر داده‌های منتشر شده از سوی گروهتوقف نفرت علیه آسیایی آمریکایی‌ها، در سال 2020 بیش از 2800 مورد گزارش جرائم معتصبانه مرتبط با شیوع ویروس کرونا علیه آسیایی‌تبارها در سرتاسر آمریکا ثبت شده است. در این گزارش تأکید شده است که بسیاری از حوادث مشابه، از نظر پنهان مانده است.

«کاتریک راماکریشنان» بنیان‌گذار و مدیر این گروه می‌گوید، تحقیق درباره استفاده «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از سخنان نژادپرستانه نشان می‌دهد که این الفاظ او تأثیر به‌سزایی بر رفتار مردم بر گروه‌های اقلیتی دارند.

یک تحقیق جداگانه نیز نشان داده است، استفاده مقامات ارشد حزب جمهوری‌خواه از کلمات «ویروس چینی» و «ویروس چین» به‌جای ویروس کرونا، موجب تغییر درک مردم آمریکا نسبت به آسیایی‌تبارها شده است.

با انتشار این گزارش‌ها و انتشار تصاویر ضرب‌وشتم و آزار آسیایی‌تبارها در آمریکا، ماه گذشته شهروندان آمریکایی با تظاهرات در چند شهر مختلف خواستار خاتمه تبعیض نژادی علیه این اقلیت شدند.

این تظاهرات پس از آن برگزار شد که در نتیجه سه تیراندازی مرگبار در شهر آتلانتا، 8 نفر از جمله 6 زن آسیایی‌تبار جان خود را از دست دادند.

«راکر جانسون» استاد دانشگاه برکلی در ایالت کالیفرنیا در این‌باره گفت: «تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی مردم، آمریکایی‌های آسیایی‌تبار را "خارجی‌تر" می‌بینند، احتمال بروز تخاصم و اِعمال خشونت و تبعیض علیه آن‌ها افزایش می‌یابد».

سفارت چین در واشنگتن نیز در این‌باره گفته است، دونالد ترامپ نهادهای چندجانبه از جمله سازمان جهانی بهداشت را تضعیف کرد و حالا دولت «جو بایدن» نیز «طوری رفتار می‌کند که گویی هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاده‌اند و انگشت اتهام را به سمت کشورهایی می‌گیرد که صادقانه از سازمان جهانی بهداشت حمایت کرده‌اند».

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی