کد خبر: 458728

کنفرانس مطبوعاتی لاوروف و وزیر خارجه عربستان

وزیر خارجه روسیه امروز در دیدار با همتای عربستانی خود با تاکید بر اهمیت نتایج کنفرانس سران شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی شهر العلا عربستان در ایجاد شرایط مناسب برای تدوین ساختار امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس، نقش عربستان در موفقیت این نشست را ستود.

اعتمادآنلاین| سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و فیصل بن فرحان، همتای عربستانی او امروز (پنج‌شنبه) پس از اولین دیدار شخصی‌شان در مسکو، کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با یکدیگر داشتند.

لاوروف در این کنفرانس شورای همکاری خلیج فارس را یک سازوکار منطقه‌ای مهم توصیف کرد و گفت: مسکو پیشتر از نتایج نشست سران العلا که پنجم ژانویه برگزار و در پایان بازگشت اتحاد شورا اعلام شد، استقبال کرده بود.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما بر این باوریم نتایج این نشست در آماده کردن شرایط مناسب برای تصویب طرحی جهت ایجاد یک ساختار امنیت جمعی در منطقه خلیج (فارس) به ویژه با در نظر گرفتن پیشنهادهای روسیه، نقش بسزایی خواهد داشت.

او افزود: عربستان به عنوان کشوری پیشگام در شورای همکاری نقش ویژه‌ای در موفقیت این نشست ایفا کرد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه همکاری کشورش با عربستان را در ثبات بازارهای انرژی موثر دانست.

لاوروف گفت: از آغاز روندی سیاسی در لیبی با مشارکت تمامی گروه‌ها حمایت می‌کنیم.

همچنین این مسؤول وزارت خارجه روسیه با استقبال از تلاش‌هایی که برای آغاز یک گفت‌وگوی سازنده با نیروهای انصارالله یمن انجام می‌شوند، اظهار کرد: برخی طرف‌ها برای تضعیف این گفت‌وگو تلاش می‌کنند.

لاوروف در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند سیاسی در یمن در پی اقدام واشنگتن در درج نام نیروهای انصارالله در لیست تروریستی آسیب نبیند، هر چند که نگرانی‌هایی از سوی سازمان ملل در این خصوص وجود دارند.

او با اشاره به اینکه مسکو کاملا نگرانی‌های ریاض درباره ایران را درک می‌کند، گفت: دولت فعلی آمریکا تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از آغاز گفت‌وگویی میان ایران و کشورهای منطقه خلیج (فارس) انجام داد.

این مسؤول وزارت خارجه روسیه افزود: روسیه و عربستان مشترکات بسیاری درباره آشتی سوریه دارند.

بن فرحان نیز در کنفرانس امروز گفت: مشارکت استراتژیک میان عربستان و روسیه اصل مهمی در حمایت از ثبات جهانی است.

وزیر خارجه عربستان افزود: با لاوروف وضعیت منطقه خلیج (فارس) و نیز عملکرد ایران در "بر هم زدن ثبات" را بررسی کردیم.

او در ادامه نیز بار دیگر گفت: "دخالت‌های ایران که تلاش‌ها برای توقف درگیری در سوریه را متوقف می‌کنند" باید افشا شوند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی