کد خبر: 429493

ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد

هواپیماهای ترکیه صبح امروز (یکشنبه) کوهستان های «زاران» و «کایرشک» در منطقه سیدکان را بمباران کردند که منجر به آتش سوزی در مراتع طبیعی این مناطق شد.

اعتمادآنلاین| جنگنده های ترکیه برای چندمین بار طی هفته های گذشته بار دیگر مناطق کوهستانی شمال عراق در «سیدکان» واقع در استان اربیل را بمباران کردند.

به گزارش منابع عراقی، یک مقام امنیتی در این باره گفت که هواپیماهای ترکیه صبح امروز (یکشنبه) کوهستان های «زاران» و «کایرشک» در منطقه سیدکان را بمباران کردند که منجر به آتش سوزی در مراتع طبیعی این مناطق شد.

وی توضیح داد که چوپانان از ترس بمباران دوباره، این مناطق را ترک کردند.

به گفته وی، هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه همچنان در آسمان شمال عراق به گشت زنی ادامه می دهند.

ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق علیه عناصر پ. ک.ک آغاز کرده است.

21 مرداد گذشته در حمله پهپادی ترکیه به یک خودرو حامل مرزبانان عراقی به منطقه «سیدکان» در شمال استان اربیل اقلیم کردستان عراق، چهار نظامی از جمله دو فرمانده ارشد این کشور کشته شدند.

وزارت امور خارجه عراق این حمله را نقض حاکمیت بغداد و اقدامی خصمانه و در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی و همچنین خلاف اصل حسن همجواری توصیف کرد.

وزارت خارجه عراق همچنین فاتح ییلدیز سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراضی شدیداللحن دولت عراق را به وی تحویل داد.

برهم صالح رئیس جمهوری عراق نیز در همان روز حادثه، حمله پهپادی ترکیه که به کشته شدن شماری از فرماندهان و مرزبانان این کشور انجامید را محکوم و تاکید کرد که برای حل و فصل مسائل موجود در مرزهای دو کشور گفت و گو و مذاکره بهترین راهکار است.

کشورهای فرانسه، مصر، عربستان، کویت، بحرین، امارات متحده عربی به همراه اتحادیه عرب این حمله را محکوم کردند و خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق شدند.

وزارت امور خارجه عراق تاکنون در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.

ارتش ترکیه اعلام کرده که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.

با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی