یک روزنامه‌نگار ترکیه‌ای:

اردوغان به دنبال الگوبرداری از راهبرد اقتصادی ایران است

روزنامه عرب‌زبان زمان ترکیه به نقل از پایگاه احوال ترکیه با اشاره به الگوبرداری ترکیه از اقتصاد ایران افزود: «تا اوایل سال 2012 دلار آمریکا حدود 1100 تومان باقی‌مانده بود، این رقم با وجود تحریم‌های 30 ساله اعمال‌شده علیه کشور نشان داد که اقتصاد ایران در مسیر طبیعی خود حرکت کرده است.»

اردوغان به دنبال الگوبرداری از راهبرد اقتصادی ایران است
کد خبر: 225456
|
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۱۳:۴۱:۰۰

اعتمادآنلاین| همزمان با اعلام بسته جدید اقتصادی توسط دولت ترکیه یک از روزنامه‌های این کشور با اشاره به کارآمدی راهبرد ایران طی 30 سال اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، خبر داد اردوغان هم برای خروج از بحران اقتصادی خود به دنبال الگوبرداری از این راهبرد است.

به گزارش گروه بین‌الملل اعتمادآنلاین ، روزنامه عرب‌زبان زمان ترکیه به نقل از پایگاه احوال ترکیه با اشاره به این مسئله افزود: تا اوایل سال 2012 دلار آمریکا حدود 1100 تومان باقی مانده بود، این رقم با وجود تحریم‌های 30 ساله اعمال‌شده علیه کشور نشان داد که اقتصاد ایران در مسیر طبیعی خود حرکت کرده است.

جان تیومان نویسنده این مقاله افزود: ایران موفق شد در دوره‌های مختلف درآمدهای حاصل از فروش نفت را که بر اساس ارقام رسمی تا رکورد 70 میلیارد دلار هم رسید به کشور منتقل کند.

در ادامه گزارش آمده است: پویایی این مراودات اقتصادی به رغم تحریم‌ها به معنی آن است که ظاهرا ایران اصطلاحا از اقتصاد سایه بهره‌مند است و اگر فسادی که از دوره شاه به دوره جدید ارث رسیده نبود، امکان ادامه کارایی این رویکرد هم وجود داشت.

در بخش دیگری از این مقاله که به قلم این نویسنده منتقد اردوغان به رشته تحریر در آمده تاکید شده است آنچه او را برای نوشتن آن تشویق کرد این جمله اردوغان بعد از اعمال تحریم علیه ترکیه بود که خطاب به آمریکا گفت «شما ایران را تحریم کردید، چه اتفاقی افتاد؟» امری که می‌توان در سایه آن نتیجه گرفت اردوغان هم به دنبال خلق اقتصادی مقاومتی همانند اقتصاد ایران است.

از این‌رو ما شاهد تلاش دولت ترکیه برای یافتن جایگزین‌هایی برای دلار، تلاش مستمر برای ذخیره‌سازی طلا و نیز تلاش برای بازنگری در کنترل بازار سرمایه هستیم.

به نوشته این روزنامه‌نگار ترکیه‌ای کشورش پتانسیل این کپی‌برداری را ندارد زیرا نه ترکیه ایران است و نه ایران ترکیه.

وی می‌افزاید: هم‌اکنون ترکیه بیش از 400 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد در حالی که حجم واردات این کشور 5 برابر ایران است.

کسر بودجه سالانه ترکیه 1.5 برابر کل در آمدهای نفتی ایران است، دو سوم اقتصاد کشور به دلیل خصوصی بودن از کنترل دولت خارج است، در حالی که این نسبت در ایران تنها 10 درصد است.

ایران 130 میلیارد دلار ذخایر ارزی و طلا دارد که می‌تواند حداقل 3 سال واردات این کشور را پوشش دهد در حالی که ترکیه تنها 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی داشته و با این رقم بیش از 6 ماه پشتوانه واردات نخواهد داشت.

او در پایان نتیجه‌گیری می‌کند: ترکیه توان مقاومت سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی در مقابل تحریم را همانند ایران که طی چند دهه این کار را انجام داده نخواهد داشت.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها